Kar Yağınca Uçuşlar Neden Aksıyor?

Take Off Channel x 24 Ocak 2022, Pazartesi

A noktasından B noktasına en hızlı ulaşım aracı uçaktır ancak Anadolu’nun bir meydanından İstanbul’a gitmek için uçağa binip saatlerce uçakta beklemek veya kendini Antalya’da bulmak çok can sıkıcı olabiliyor.

Peki neden böyle oluyor? Öncelikle şunu net olarak söylemeliyim ki havacılıkta kurallar çok nettir, geçmişte yaşanan kazalar ve olaylardan alınan dersler bu kurallara şekil vermiştir.

Photo: instagram/tr_spotter

Kar yağınca, uçak üzerinde ve pistlerde kirlilik, donma meydana gelince uçak belli şartlar yerine gelmeden uçamaz. Bu düzelmesi gereken şartlara görüş mesafesi ve buzlanmaya bağlı fren mesafesinin uzaması örnek verilebilir.

Sabiha Gökçen Havalimanı

Sık sık gündeme gelir bu meydan. Görüşün çok düşük olduğu zamanlarda Sabiha Gökçen Havalimanı’na inişler teknik cihazların elvermemesi nedeniyle yapılamıyor. Havadan fırsat bulan uçaklar izin verilirse kalkıyor veya sırasını bekliyor.

Meydanda tek bir pist ve sınırlı taksi yolu olması sebebiyle de operasyon yoğun günlerde oldukça ağırlaşıyor. Meydan inişe uygun olmayınca veya uçak park edecek yer kalmayınca da başka bir yerden Sabiha Gökçen’e uçacak olan uçak kalkıp gelip havada tur atmak yerine bulunduğu meydandan hiç kalkmıyor.

Uçakları Kar Yağınca Neden Yıkıyorlar? Gecikiyoruz?

Böyle havalarda uzaktan bakılınca görülmeyen buzlanmalar kanatları ve uçuş yüzeylerini esir alırsa, uçağın uçuş kabiliyetini olumsuz etkiler. Uçakların yıkandıkları normal su değil, belirli ölçülerde karıştırılmış alkol ve diğer sıvılardan oluşmaktadır. Her bir uçak için ortalama 5-10 dakika alan bu işlem tek bir noktada yapılıyorsa ve önünüzde 10 uçak kalkış için sıra bekliyorsa sizi kaba bir hesapla 50-100 dakika geciktirecektir.

Ama bununda yine sizlerin can güvenliği için yapıldığını unutmayın lütfen.

Photo: instagram/tr_spotter

İstanbul Havalimanı’nda Uçuş Operasyonu Durdu!

İstanbul Havalimanı hali hazırda aktif olarak çift yönlü çalışan ve uçuşlar için yeterli olan 5 adet pisti ve yeterli taksi yolu olmasına rağmen bugün yani 24 Ocak 2022’de operasyona ara vermek zorunda kaldı. Çünkü yoğun olarak fırtına şeklinde yağan kar, alanı temizleyen onlarca araç ve yüzlerce kişilik ekiplerin çalışmalarını gölgede bıraktı. Ve notam yayınlanarak meydan lokal zaman ile 22:00’a kadar uçuşlara kapatılarak havadaki uçaklar diğer meydanlara yönlendirildi. Mecburen havanın biraz dinmesi beklendi sonrasında operasyon kaldığı yerden gecikmeli de olsa devam edecek.

Bilal Ekşi konu ile ilgili olarak kısa ve öz bilgilerden oluşan bir tweet atarak yolculara uçuşların aksamasının nedenlerini açıklamaya çalıştı.

İptal Olan Uçuşların Ücreti Ne Olacak?

Böyle durumlarda hava yolları yolcularını gideceği yere götüremediği için biletleri değiştirmeye veya iade etmeye izin veriyor. Uçuşunuz yapılmadığı için kızgın ve sinirli olmanız çok normal ancak biletinizi yakmamak için işlemleri sizden istenen sürelerde hava yolunun mobil uygulaması veya çağrı merkezinden yapmayı unutmayın.

Pilotlar Neden İnmiyor?

Uzaktan yapılan yorumlardan en popüleri olan hava bozuk ama pilot inemez mi? Veya başka bir uçak inmiş biz inmedik tarzı yorumlara katılmak maalesef mümkün değil.

Havacılıkta her uçağın, her operasyonun, her uçuşun hatta yerine göre pilotların bile sahip oldukları deneyim neticesinde limitleri vardır. Dolayısıyla tüm uçakların top yekün ortak hareket etmesini beklemek doğru olmaz. Bir uçak iniş yaptığı meydana aynı şartlarda, aynı pilotla gelip sadece rüzgar değeri değiştiği için bile 2. gün iniş yapamayabilir.

Unutmayın ki pilotlar, kabin memurları ve yer hizmetleri çalışanları sizler için işlerinin başındalar ve onlarda en az bizim kadar evine gitmek istiyorlar.

Hepinize Emniyetli Uçuşlar

Cihan Akgün.

Take Off Channel

Take Off Channel sizlere havacılık ve seyahat alanında orijinal içerikler üreten bir kanaldır. Genel koordinatörlüğünü Cihan Akgün'ün yaptığı Take Off'ta hem keyifli vakit geçirmenizi hem de bilgi almanızı sağlayacak onlarca video sizleri bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler

Emirates A380’leri Gökyüzüyle Buluşuyor

Take Off Channel x 14 Temmuz 2020, Salı

Emirates A380 operatörleri arasında en büyüğü. Ve pandemi dolayısıyla Emirates A380 filosu da aylardır tamamen yerde yatıyor. Maliyet/fayda açısından bakıldığında A380, havayollarına bizim gözümüze geldiği kadar cazip gelmemeye başladı. Fakat tüm dünyada havayolları Airbus A380’leri tek tek emekli ederken Emirates tarafından yapılan açıklamalarda 2022 yılında tekrar uçacakları söylendi. Ve aylar sonra Emirates yarın A380’leri gökyüzüyle […]

Devamını Oku...

Uçak Yemekleri

Take Off Channel x 3 Temmuz 2020, Cuma

Pilotlar aynı yemeği yemezler ama çok lezzetli yemekler yerler bana güvenin. Ayrıca çoğu firmada kabin görevlileri de aynı yemeği yemez. Ekip sayısı kadar özellikle dar gövdede yemek çeşidi olur ve herkes farklı yemekler yer. Öncelik kokpit ekibinin oluyor, önce pilotlara yemek tercihleri sorulduktan sonra kabin görevlileri de her biri oldukça lezzetli menülerden istediklerini seçiyorlar. Sancak […]

Devamını Oku...

A300 Güvenlik Kartı Kazanın

Take Off Channel x 18 Mayıs 2021, Salı

Atatürk Havalimanı apronunda duran hurda uçakları alan SkyArt firmasının davetiyle yaptığım hurda uçaklar serisi videolarını izlediğiniz için teşekkürler. Elimde 10 tane Güvenlik kartı var. Ve sizlere vermek için sabırsızlanıyorum. Bosphorus European Airlines’a ait Airbus A300 tipi uçağının yolcu koltuk ceplerinden çıkan güvenlik kartları sizin için çok nostaljik bir hatıra olacak. ÇEKİLİŞ SONUÇLARI; Asıl Talihliler: ARDA ÜLKER, […]

Devamını Oku...

takeoffchannel#Instagram