İGA CEO’su Kadri Samsunlu, Havalimanı’nda Yaşananları Anlattı

Take Off Channel x 27 Ocak 2022, Perşembe

İGA CEO’su Kadri Samsunlu katıldığı bir televizyon programında kar yağışı nedeniyle yaşananları anlattı ve merak edilen sorulara yanıt verdi.

Kadri Samsunlu; “kar operasyonu geçen hafta cuma günü başladı ve havalimanı o zamandan beri alarm durumunda. Kar bizim beklediğimiz gibi dağılarak 15-20 cm düşseydi bu kardan hiç bir sorun çıkmazdı. “

20.000 Yolcu havalimanında kaldı

İstanbul Havalimanı’nda kalan yolcu sayısının 20 bin olduğunu belirten Samsunlu sözlerine ilk önceliklerinin kar süresince kimsenin dışarıda kalmaması olduğunu ekleyerek devam etti;

D20 bağlantı yolunda kalan araçlara yardım ederek bine yakın aracı otoparkımıza ve içindekileri terminalimize aldık. Otele gitmek isteyen yolcular için havayolları ile beraber en hızlı çözümü getirmek için uğraştık.

İnsanların yerde yatmasından mutlu değiliz

Havalimanı’nda en çok konuşulan görüntülerden kartonlarda uyuyan insanlar için konuşan Samsunlu; 20 bin kişiyi bir havalimanında aynı anda konforlu bir şekilde oturtacak bir altyapı olmaması nedeniyle rahatsız oldular ancak ne destek gerekiyorsa elimizden geldiğince verdik. Haklarını arayabilirler, biz de yaptıklarımızı anlatırız diyerek devam etti.

Kızılar ve AFAD’a Teşekkür

İstanbul Havalimanında kar fırtınası nedeniyle mahsur kalan yolcu ve çalışanlara 60 bin kumanya ve AFAD’ın gönderdiği battaniyelerin dağıtıldığını söyleyen Kadri Samsunlu, Kızılay’a ve AFAD’a teşekkür etti. Toplamda 5 bin adet battaniye dağıtıldı.

“Biz kimseye karton dağıtmadık”

Sunucu’nun karton dağıtımını sorması üzerine Kadri Samsunlu, “biz kimseye karton dağıtmadık, bizim kimseye karton dağıtma planımız olmadı. İşletmelerden temin eden yolcularımız olmuştur. Kendileri o işletmelerden bulmuşlar. Bizim öyle bir şey yapmamız mümkün değil diyerek cevapladı.

Kadri Samsunlu ayrıca, Otel protestoları için gelen çevik kuvvet ekibi konusunda; polisimiz sadece durdu, iletişimi bizim emniyet müdürümüz yaptı. İnsanların tepkisi normal, ancak bir müdahale söz konusu değil, orada bulunan polisler bizim terminalimizde çalışan polis arkadaşlarımız. Yolcuların sorunlarını anlama ve çözme için emniyet üzerine düşeni fazlasıyla yaptı dedi.

Havalimanında Otel Yok Mu?

En çok konuşulanlardan bir tanesi de We Need Hotel sloganı atan yolcuların neden otele götürülmediği konusu oldu. İstanbul Havalimanı’nın dünyanın bir terminal içerisindeki en büyük oteline sahip olduğunu belirten Kadri Samsunlu, otelin tamamen dolduğunu ayrıca havalimanında metro olsaydı dahi yolculara, “burada güvendesiniz, tüm imkanlar var, burada kalın gitmeyin derdim” sözlerini ekledi.

İstanbul Havalimanı Terminalde Bulunan Otel

Kargo Terminali Neden Çöktü?

Kadri Samsunlu sorulan İstanbul havalimanı kargo terminali çatısının çökmesi sorusuna; Havalimanında olan her şey İGA’nın gibi düşünülüyor. Bizim bir sürü paydaşımız var. Bu paydaşlarımızın kendi binaları var. Bizim yönetimimizde olan hiç bir noktada bugüne kadar sorun yaşanmadı ancak THY’nin geçici olarak yapılan kargo terminalinde çatıda biriken kar nedeniyle çökme olduğunu düşünüyorum. En büyük şansımız kimsenin canının yanmaması oldu şeklinde yanıt verdi.

İGA’ya Kar Yağışının Faturası Ne Oldu?

Yolcu kaybımız ve uçak hareketinde elbette azalma var. Ancak önemli olan İstanbul’da kalan yolcunun evine gittiğinde “ben emniyetli bir şekilde kaldım” demesi.

Biz parasal karşılığını hesaplamadık, şu an için çok bir önemi olmadığını düşünüyorum diyerek sözlerini sonlandırdı.

Take Off Channel

Take Off Channel sizlere havacılık ve seyahat alanında orijinal içerikler üreten bir kanaldır. Genel koordinatörlüğünü Cihan Akgün'ün yaptığı Take Off'ta hem keyifli vakit geçirmenizi hem de bilgi almanızı sağlayacak onlarca video sizleri bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler

Kar Yağınca Uçuşlar Neden Aksıyor?

Take Off Channel x 24 Ocak 2022, Pazartesi

Uçaklar kar yağınca neden uçamıyor?

Devamını Oku...

FlyArystan için Sabiha Gökçen’de Hoşgeldin Karşılaması

Take Off Channel x 28 Mart 2021, Pazar

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı, pandemi döneminde gelen ilk yabancı havayolunu ağırladı. Daha önceden uçmamış ve ilk defa sefer düzenleyen FlyArystan’ın uçağı su takıyla karşılandı.

Devamını Oku...

İSG, PLAZA PREMİUM GROUP İŞ ORTAKLIĞI DUYURULDU

Take Off Channel x 21 Aralık 2020, Pazartesi

Anlaşma Kapsamında, Malaysia Airports Group’un Tamamına Sahip Olduğu Ve Türkiye’nin Yükselen Şehir Havalimanı İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nda, Plaza Premium Group 2021 Yılından İtibarenÖzel Yolcu Hizmetleri Operasyonlarını Devralarak, Yatırımlarına Başlayacak. PPG ile iş birliğini değerlendiren Malaysia Airports Group CEO’su Dato ‘Mohd Shukrie Mohd Salleh, “Plaza Premium Group ile ortaklığımız, Malezya’daki Kuala Lumpur Uluslararası Havaalanı’nda ilk […]

Devamını Oku...

takeoffchannel#Instagram