Tarihi Yolculuk #TK1919

Take Off Channel x 19 Mayıs 2020, Salı

Hanımefendiler beyefendiler hepinize merhaba,

karantina altında geçen ve ne acımızı ne sevincimizi  tam anlamıyla hiç bir şeyi yaşayamadığımız enteresan bir süreçten geçiyoruz. 

Ben videonun ne başında hepinize sağlıklı günler dilemek istiyorum, umuyorum en kısa zamanda bizler ve sevdiklerimiz tekrar korkusuzca sokağa çıkacak ve hatta eskiden olduğu gibi uçaklara binip uçup gideceğiz. 

Bu videonun çekildiği tarih 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı. Tüm ulusun bayramı kutlu olsun.

Türk Hava Yolları bildiğiniz gibi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda çok çok özel bir uçuş yapmıştı. Ankara’dan havalanan bir boeing 777 Türkiye’nin tam ortasına bayrağımızı radar izleriyle çizmiş ve evlerden izleyen bizleri gururlandırmıştı. 

İşte şimdi de tıpkı 23 Nisan’da olduğu gibi  19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nda da çok güzel bir etkinliğe imza attı.

Bu sefer uçakla gökyüzüne bayrağımızı ya da başka bir sembolü uçak radar iziyle çizmediler. Fakat belki de daha anlamlı bir şey yaptılar. Çünkü milyonlarca insan bu işin içinde yer aldı. 

İstanbul’dan bir Boeing 737-900ER ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs’ta Millî Mücadele’yi başlattığı yere; Samsun’a uçtular ve bu uçuşta sembolik olarak hepimizin yer almasını sağladılar. 

Peki bu nasıl oldu? 

Tarihi Yolculuk ismiyle tanıtılan bu uçuş için  tarihiyolculuk.com web adresine giren herkese sembolik olarak biniş kartları oluşturuldu.

Biniş kartları o kadar güzeldi ki ben kendimi tutamadım ve kaç tane değişik tasarım varsa hepsinden oluşturdum 🙂 12 TANE değişik tasarım yapmışlar. Hepsinden aldım dediğim gibi ve güzel bir tasarımla onları çerçeveletip saklayacağım. 

Tarihi Yolculuk Örnek Biniş Kartları

İnanın bana hepsi birbirinden güzel gerçekten.

Hatta Atamızın da yer aldığı çok güzel tasarımlara sahip bu biniş kartlarını hepimiz sosyal medyadan birbirimizle paylaştık ve türk hava yollarından yapılan açıklamaya göre 8 milyon adet biniş kartı oluşturulmuş. 

Herkese 19A numaralı cam kenarı koltuk verilmişti, Türk Hava Yolları’nın Boeing 737’sinde 19a nereye denk geliyor diye merak edenler için söylemek gerekirse aşağıda görmüş olduğunuz pencere kenarı 19a numaralı koltuğun ta kendisi. 

19A Numaralı Koltuk

Sosyal medya da ve ulusal basında geniş bir ilgi gören bu uçuş herkes tarafından merakla izlendi. 

Genç kaptanlar Selin Sevimli & Zafer Doğukan Demir Bu çok özel uçuş için istanbuldan saat 12:35 civarında havalandılar ve Millî Mücadele nin başladığı yere yani samsun’a 1 saat sonra teker koydular. Samsun çarşamba havalimanında uçak özel bir şekilde karşılandı. 

Selin Sevimli & Zafer Doğukan Demir

Bu arada uçakla ilgilenenler için detay bir iki ufak bilgi kuyruk tescili TC-JYH ve ismi de “OF” olan bu uçak ilk uçuşunu 2012 yılında yapmış ve yine aynı yıl Türk Hava Yolları filosuna katılmıştır. 

TC-JYH

Şimdi ben açıkcası Türk Hava Yolları’nın bu güzel etkinliklerinden sonra 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda ne yapacağını çok merak ediyorum.

Sizce ne yapabilirler orjinal bir fikriniz varsa yorumlara yazın belki sesinizi duyarlar neden olmasın 🙂 

Cihan Akgün

Take Off Channel

Take Off Channel sizlere havacılık ve seyahat alanında orijinal içerikler üreten bir kanaldır. Genel koordinatörlüğünü Cihan Akgün'ün yaptığı Take Off'ta hem keyifli vakit geçirmenizi hem de bilgi almanızı sağlayacak onlarca video sizleri bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler

Uçak Yemekleri

Take Off Channel x 3 Temmuz 2020, Cuma

Pilotlar aynı yemeği yemezler ama çok lezzetli yemekler yerler bana güvenin. Ayrıca çoğu firmada kabin görevlileri de aynı yemeği yemez. Ekip sayısı kadar özellikle dar gövdede yemek çeşidi olur ve herkes farklı yemekler yer. Öncelik kokpit ekibinin oluyor, önce pilotlara yemek tercihleri sorulduktan sonra kabin görevlileri de her biri oldukça lezzetli menülerden istediklerini seçiyorlar. Sancak […]

Devamını Oku...

A300 Güvenlik Kartı Kazanın

Take Off Channel x 18 Mayıs 2021, Salı

Atatürk Havalimanı apronunda duran hurda uçakları alan SkyArt firmasının davetiyle yaptığım hurda uçaklar serisi videolarını izlediğiniz için teşekkürler. Elimde 10 tane Güvenlik kartı var. Ve sizlere vermek için sabırsızlanıyorum. Bosphorus European Airlines’a ait Airbus A300 tipi uçağının yolcu koltuk ceplerinden çıkan güvenlik kartları sizin için çok nostaljik bir hatıra olacak. ÇEKİLİŞ SONUÇLARI; Asıl Talihliler: ARDA ÜLKER, […]

Devamını Oku...

HES KODU NEDİR? NASIL ALINIR?

Take Off Channel x 23 Mayıs 2020, Cumartesi

Hanımefendiler beyefendiler hepinize merhaba, Korona virüsle mücadele tüm hızıyla devam ediyor ama bir taraftan da yavaş yavaş hayat mecburen normale dönmeye çalışıyor.  Şehirlerarası seyahatlerin başlamasına az bir süre kaldığı için de çalışmalar ve önlemler artık netleşiyor. Kontrollü sosyal hayat kavramını korumak için hayatımıza HES kodu diye bir uygulama girdi.  Seyahatlerde insanların güvenle hareket etmesi için […]

Devamını Oku...

takeoffchannel#Instagram