Tarihi Yolculuk #TK1919

Take Off Channel x 19 Mayıs 2020, Salı

Hanımefendiler beyefendiler hepinize merhaba,

karantina altında geçen ve ne acımızı ne sevincimizi  tam anlamıyla hiç bir şeyi yaşayamadığımız enteresan bir süreçten geçiyoruz. 

Ben videonun ne başında hepinize sağlıklı günler dilemek istiyorum, umuyorum en kısa zamanda bizler ve sevdiklerimiz tekrar korkusuzca sokağa çıkacak ve hatta eskiden olduğu gibi uçaklara binip uçup gideceğiz. 

Bu videonun çekildiği tarih 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı. Tüm ulusun bayramı kutlu olsun.

Türk Hava Yolları bildiğiniz gibi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda çok çok özel bir uçuş yapmıştı. Ankara’dan havalanan bir boeing 777 Türkiye’nin tam ortasına bayrağımızı radar izleriyle çizmiş ve evlerden izleyen bizleri gururlandırmıştı. 

İşte şimdi de tıpkı 23 Nisan’da olduğu gibi  19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nda da çok güzel bir etkinliğe imza attı.

Bu sefer uçakla gökyüzüne bayrağımızı ya da başka bir sembolü uçak radar iziyle çizmediler. Fakat belki de daha anlamlı bir şey yaptılar. Çünkü milyonlarca insan bu işin içinde yer aldı. 

İstanbul’dan bir Boeing 737-900ER ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs’ta Millî Mücadele’yi başlattığı yere; Samsun’a uçtular ve bu uçuşta sembolik olarak hepimizin yer almasını sağladılar. 

Peki bu nasıl oldu? 

Tarihi Yolculuk ismiyle tanıtılan bu uçuş için  tarihiyolculuk.com web adresine giren herkese sembolik olarak biniş kartları oluşturuldu.

Biniş kartları o kadar güzeldi ki ben kendimi tutamadım ve kaç tane değişik tasarım varsa hepsinden oluşturdum 🙂 12 TANE değişik tasarım yapmışlar. Hepsinden aldım dediğim gibi ve güzel bir tasarımla onları çerçeveletip saklayacağım. 

Tarihi Yolculuk Örnek Biniş Kartları

İnanın bana hepsi birbirinden güzel gerçekten.

Hatta Atamızın da yer aldığı çok güzel tasarımlara sahip bu biniş kartlarını hepimiz sosyal medyadan birbirimizle paylaştık ve türk hava yollarından yapılan açıklamaya göre 8 milyon adet biniş kartı oluşturulmuş. 

Herkese 19A numaralı cam kenarı koltuk verilmişti, Türk Hava Yolları’nın Boeing 737’sinde 19a nereye denk geliyor diye merak edenler için söylemek gerekirse aşağıda görmüş olduğunuz pencere kenarı 19a numaralı koltuğun ta kendisi. 

19A Numaralı Koltuk

Sosyal medya da ve ulusal basında geniş bir ilgi gören bu uçuş herkes tarafından merakla izlendi. 

Genç kaptanlar Selin Sevimli & Zafer Doğukan Demir Bu çok özel uçuş için istanbuldan saat 12:35 civarında havalandılar ve Millî Mücadele nin başladığı yere yani samsun’a 1 saat sonra teker koydular. Samsun çarşamba havalimanında uçak özel bir şekilde karşılandı. 

Selin Sevimli & Zafer Doğukan Demir

Bu arada uçakla ilgilenenler için detay bir iki ufak bilgi kuyruk tescili TC-JYH ve ismi de “OF” olan bu uçak ilk uçuşunu 2012 yılında yapmış ve yine aynı yıl Türk Hava Yolları filosuna katılmıştır. 

TC-JYH

Şimdi ben açıkcası Türk Hava Yolları’nın bu güzel etkinliklerinden sonra 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda ne yapacağını çok merak ediyorum.

Sizce ne yapabilirler orjinal bir fikriniz varsa yorumlara yazın belki sesinizi duyarlar neden olmasın 🙂 

Cihan Akgün

Take Off Channel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler

Airfrance ve Lufthansa A380’leri

Take Off Channel x 30 Haziran 2020, Salı

Bu devasa kuşlar yanlış zamanda yanlış yerde olmanın en bariz örneklerinden. Eğer 5 yıl önce birisi bana gelip Airbus A380 bir kaç yıl sonra tekrar uçmamak üzere yere inecek deseydi ona inanmazdım. Geldiğimiz noktada ise Airbus A380 tekrar uçabilecek mi onu konuşur hale geldik. Bir twitter kullanıcısının çekip paylaştığı fotoğraflarda İspanya’da bulunan Teruel Havalimanı’nda storage […]

Devamını Oku...

HES KODU NEDİR? NASIL ALINIR?

Take Off Channel x 23 Mayıs 2020, Cumartesi

Hanımefendiler beyefendiler hepinize merhaba, Korona virüsle mücadele tüm hızıyla devam ediyor ama bir taraftan da yavaş yavaş hayat mecburen normale dönmeye çalışıyor.  Şehirlerarası seyahatlerin başlamasına az bir süre kaldığı için de çalışmalar ve önlemler artık netleşiyor. Kontrollü sosyal hayat kavramını korumak için hayatımıza HES kodu diye bir uygulama girdi.  Seyahatlerde insanların güvenle hareket etmesi için […]

Devamını Oku...

Airbus, Kargo İçin Yeni Çözümler Buluyor

Take Off Channel x 1 Mayıs 2020, Cuma

Airbus havayollarına, A330 ve A350 Ailesi uçakları için ekonomi sınıfı koltukların çıkarılmasından sonra yük paletlerinin doğrudan kabin zemini koltuk raylarına monte edilmesini sağlayan yeni modifikasyon çözümleri geliştiriyor. Bu çözüm, havayollarına operasyon devamlılığında yardımcı olurken aynı zamanda Covid-19 koşullarında yere indirilen uzun mesafe uçaklarının yaygınlaşması ile birlikte küresel olarak yolcu uçağı ile kargo taşıma kapasitesindeki sıkıntıları […]

Devamını Oku...

takeoffchannel#Instagram