THY Kabin Memuru Alımı 2022

Take Off Channel x 4 Şubat 2022, Cuma

Havacılık sektörünü oldukça olumsuz etkileyen virüs salgını alınan önlemler ile etkisini azaltırken, tüm dünyadan havacılık sektöründe personel alımları sürüyor. Bunun son örneği bayrak taşıyıcı havayolumuz Türk Hava Yolları (THY). İlanı görmek için tıklayınız.

12 bin üzerinde Kabin Memuru ile uçuş operasyonlarını sürdüren THY, istihdamı arttırmak için yeni bir alım gerçekleştiriyor. THY kadın kabin memuru işe alımı için bugün yeni bir  ilan yayımladı. (Bu ilanın yayınlanma tarihi 4 Şubat 2022’dir.)

Kabin Memuru İlanı İçin Şartlar Nelerdir?

 • T.C Vatandaşı olmak. (Mavi kart sahipleri başvurabilir.)
 • 1 Ocak 1992 – 31 Aralık 2002 tarihleri arasında doğmuş olmak.
 • En az lise mezunu olmak.
 • İyi derecede İngilizce bilmek. (Ek yabancı dil tercih sebebidir.)
 • Adli sicil kaydı ve / veya Adli Sicil Arşiv kaydı bulunmamak.
 • Daha önce THY AO veya diğer havacılık kuruluşlarındaki görevlerinden disiplin veya sağlık sorunu nedeniyle ayrılmamış olmak.

Kabin Memuru Olmak İçin Fiziki Koşullar Nelerdir?

THY ilanında başvuracak kadın adaylardan beklenen fiziki koşullar ise şu şekilde belirtilmiş;

 • 160-180 cm. arası boya sahip olmak. (Boy – kilo ölçümleri, THY AO veya belirleyeceği kurumlar tarafından yapılmakta olup şirket tarafından belirlenen oranlara uygun olmalıdır.)
 • Kabin memuru üniforması giyildiği zaman, vücudun görünecek yerlerinde dövme, piercing, yanık ve yara izi bulunmamak.

Sağlık Koşulları Nelerdir?

 • Seçme süreçlerinde başarılı olan adaylarımızdan işe başlama aşamasında  Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce (SHGM) yetkilendirilmiş Havacılık Tıp Merkezlerinden sağlık durumlarının uçuşa uygun olduğuna dair rapor almaları istenecektir.
 • THY AO Sağlık Müdürlüğü işyeri hekimleri “İşe Giriş Muayenesi” sırasında (SHGM yetkili Havacılık Tıp Merkezinden verilmiş uçuşa uygun olduğuna dair rapor olsa bile) THY AO iç prosedürleri çerçevesinde ek tetkik ve muayene yaptırılmasını isteyebilir.
 • THY AO, belirlemiş olduğu işe giriş sağlık kriterleri çerçevesinde (SHGM yetkili Havacılık Tıp Merkezinden verilmiş uçuşa uygun olduğuna dair rapor olsa bile) adayın işe başlatılıp başlatılmayacağına karar verme hakkına sahiptir. Aday işe başlatılmaması halinde herhangi bir hak iddiasında bulunamaz.
 • Adaylar işe giriş muayenesi sırasında geçmiş tüm sağlık bilgileri hakkında (ilaç kullanımı, ameliyat, doğumsal bozukluklar, bel, boyun rahatsızlıkları, böbrek taşı, yaralanmalar, hastalıklar vb.) doğru beyanda bulunmak zorundadır. İşe başlatılması sonrasında geçmişinde olduğu ve beyan etmediği tespit edilen adaylar için uygulanacak idari süreçte hak iddiasında bulunamaz.
 • THY AO’da Kabin Memuru olarak görev yapmaya engel teşkil eden sağlık koşulları hakkında ayrıntılı bilgi almak için lütfen tıklayınız.
 • Değerlendirme süreçleri olumlu sonuçlanan adaylarımızdan, göreve başlama aşamasında Ortaklığımızın uçuş operasyonlarını etkilemeyecek şekilde COVID-19 (içerik ve süre olarak Sağlık Bakanlığının bağışık olarak kabul ettiği) aşılarını, Menenjit (Konjüge Meningokok Serogrup A Aşısı), Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak (KKK) ve Sarı Humma aşılarını tamamlamış olmaları gerekmektedir.

Kabin Memuru İlanına Nasıl Başvurulur?

 • Yukarıda belirtilen şartlara uygun bir aday olduğunuzu düşünüyorsanız THY kariyer sitesinden kendiniz online olarak iş başvurusunda bulunabilirsiniz.
 • Değerlendirme süreçlerinde bu kriterlere uymayan adaylar sürece devam edemeyecektir.
 • Tüm süreçleri başarılı olan adaylardan sağlık raporu ile işe başlama belgeleri hazırlamaları istenecek, sağlık raporu ve belgelerinin onaylanması sonrası adaylar eğitime yönlendirileceklerdir.
Take Off Channel

Take Off Channel sizlere havacılık ve seyahat alanında orijinal içerikler üreten bir kanaldır. Genel koordinatörlüğünü Cihan Akgün'ün yaptığı Take Off'ta hem keyifli vakit geçirmenizi hem de bilgi almanızı sağlayacak onlarca video sizleri bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler

Adınızı THY Uçağına Yazdırın #tarihiforma

Take Off Channel x 18 Mayıs 2021, Salı

Türk Hava Yolları 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 102. yıl dönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve aziz kahramanlarımızı saygıyla anıyor, onların izinde yepyeni bir yolculuğa çıkıyor. Geniş gövde bir uçakla çektikleri reklam filminde uçağ yapılacak yeni boyamada sizin de adınız olsun diyor. Ve www.tarihiforma.com sitesine girerek İsim Soyisim girenlere hatıra olarak bir […]

Devamını Oku...

THY İLK A350-900 UÇAĞINI TESLİM ALDI

Take Off Channel x 23 Ekim 2020, Cuma

Aylar süren gecikme ve ertelemenin ardından nihayet Türk Hava Yolları’nın ilk Airbus A350’si geldi. TC-LGA Kuyruk tesciline sahip olan uçak toplamda alınacak 30 adet uçağın ilki oldu. TC-LGA İlk uçuşunu Airbus kontrolünde 13 Mart tarihinde yapmıştı. THY A350’ler ile ilk etapta Dubai, Londra hattına sonrasında Los Angeles ve Seoul hatlarında uçacaklar. Türk Hava Yolları’na ve […]

Devamını Oku...

takeoffchannel#Instagram