SunExpress’in 2022 Hedefi Büyük

Take Off Channel x 19 Ekim 2022, Çarşamba

SunExpress, kış sezonu için planlarını Antalya’da bulunan SunPlaza Genel Müdürlük binasında düzenlediği toplantıda açıkladı.

SunExpress CEO’su Max Kownatzki ve SunExpress Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Çalışkan’ın katılımıyla gerçekleşti.

2022 yılının en yoğun dönemi içerisinde 31 Temmuz tarihinde 50 binden fazla yolcu taşıyarak bir rekora imza attıklarını belirten Kownatzki, “Yılın ilk 9 ayında 8 milyonu aşkın yolcu taşıdık. Almanca konuşulan ülkelerden (DACH ülkeleri: Almanya, Avusturya ve İsviçre) İstanbul dışında Türkiye’ye en büyük koltuk kapasitesini sağlayan lider hava yoluyuz. Yolcu trafiği anlamında hem pandemi öncesi 2019 yılı seviyelerinin üzerine çıkacağımızı ve hem de 2022 için 10 milyon olan yolcu hedefimizi aşacağımızı öngörüyoruz. 2022 yolcu sayısı açısından rekor kaydettiğimiz bir yıl olacak” dedi.

Ayrıca Eylül ve Ekim ayları için yarattığımız 1000 uçuşluk ek kapasitenin ardından Kasım ayı için de 550 ek uçuş planladık. Türkiye’nin zengin tarihi, kültürü ve eşsiz mutfağı ile yalnızca yaz sezonunda değil, kış sezonunda da sunduğu çok şey var. Kış sezonu için kapasitemizi hem 2021 hem de 2019 kışına göre %35 artırdık. Ayrıca 15 yeni rota ekledik ve kış için tarihimizin en büyük uçuş ağına ulaştık” dedi.

Filo ile ilgili sorduğumuz soruya Boeing 737 haricinde başka bir tip veya marka uçak almayı düşünmediklerini, tek tip uçakla uçarak yolcuya en ekonomik şekilde hizmet etmeyi hedeflediklerini söyledi

Pilot olmak isteyenlere şans veriyor

Toplantıda SunExpress’in Çoklu Ekip Pilot Lisans Programı’na devam edeceğini belirten Kownatzki, “Sektördeki 30 yılı aşkın tecrübemizle Türk havacılığına katkı sağlamaya devam ediyoruz. Geleceğin Türk pilotlarını yetiştirmek için 2018 yılından bu yana Çoklu Ekip Pilot Lisans Programı’nı yürütüyoruz. Pandemi döneminde 117 pilot programımızı başarıyla tamamladı. Önümüzdeki beş yıl içinde, programdan mezun olduktan sonra SunExpress bünyesinde istihdam edilecek 160 pilot yetiştireceğiz” dedi.

Yeni istihdam yaratacak

SunExpress, büyüme planları doğrultusunda önümüzdeki dönemde kokpit, kabin, hat bakım, yer operasyonları ve genel müdürlük pozisyonları için işe alım yapacak. 2023’te 200’ün üzerinde yeni istihdam yaratılması planlanıyor.

Tecrübe ve uzmanlığını ABD’ye taşıyor

ABD merkezli bir hava yolu şirketi ile wet lease anlaşması imzalamak üzere görüşmeler yapan hava yolu, anlaşma kapsamında 4 uçağıyla hizmet verecek. Anlaşma, Türkiye’den bir hava yolunun kabin ve kokpit ekipleriyle birlikte ABD’de gerçekleştirdiği ilk geniş kapsamlı wetlease operasyonu olacak. Uçuşlar, Aralık 2022’de başlayacak ve Nisan 2023’e kadar devam edecek.

SunExpress’e “Dünyanın En İyi Tatil Hava Yolu” Ödülü

Skytrax En İyi Tatil Havayolu Ödülü

SunExpress, havacılık sektörünün Oscar’ı olarak bilinen Skytrax 2022 Dünya Hava Yolu Ödülleri’nde “Dünyanın En İyi Tatil Hava Yolu” ödülünün sahibi oldu. Tatil hava yolu uzmanlığıyla SunExpress, Dünya Hava Yolu Ödülleri’nde geçtiğimiz dönemde de üç yıl art arda “Türkiye’nin En İyi Tatil Hava Yolu” seçilmişti.

Take Off Channel

Take Off Channel sizlere havacılık ve seyahat alanında orijinal içerikler üreten bir kanaldır. Genel koordinatörlüğünü Cihan Akgün'ün yaptığı Take Off'ta hem keyifli vakit geçirmenizi hem de bilgi almanızı sağlayacak onlarca video sizleri bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler

Uçak Yemekleri

Take Off Channel x 3 Temmuz 2020, Cuma

Pilotlar aynı yemeği yemezler ama çok lezzetli yemekler yerler bana güvenin. Ayrıca çoğu firmada kabin görevlileri de aynı yemeği yemez. Ekip sayısı kadar özellikle dar gövdede yemek çeşidi olur ve herkes farklı yemekler yer. Öncelik kokpit ekibinin oluyor, önce pilotlara yemek tercihleri sorulduktan sonra kabin görevlileri de her biri oldukça lezzetli menülerden istediklerini seçiyorlar. Sancak […]

Devamını Oku...

A300 Güvenlik Kartı Kazanın

Take Off Channel x 18 Mayıs 2021, Salı

Atatürk Havalimanı apronunda duran hurda uçakları alan SkyArt firmasının davetiyle yaptığım hurda uçaklar serisi videolarını izlediğiniz için teşekkürler. Elimde 10 tane Güvenlik kartı var. Ve sizlere vermek için sabırsızlanıyorum. Bosphorus European Airlines’a ait Airbus A300 tipi uçağının yolcu koltuk ceplerinden çıkan güvenlik kartları sizin için çok nostaljik bir hatıra olacak. ÇEKİLİŞ SONUÇLARI; Asıl Talihliler: ARDA ÜLKER, […]

Devamını Oku...

SunExpress Koronavirüs Önlemleri

Take Off Channel x 28 Haziran 2020, Pazar

SunExpress Havayolları ülkemiz ve Avrupa arasında önemli bir köprü. Hal böyle olunca hem bizler hem gurbetçilerimiz ve diğer turistler koronavirüs için alınan önlemleri ve kısıtlamaları merak ediyorlar. SunExpress Standartizasyon ve Uyumluluk Müdürü, aynı zamanda Eğitmen Pilot Bülent Şanlı ile beraber Antalya’da gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi izlerken aklınıza takılan diğer konuları yorumlara yazmanızı rica ederim. Kabinde ne gibi […]

Devamını Oku...

takeoffchannel#Instagram