SunExpress Koronavirüs Önlemleri

Take Off Channel x 28 Haziran 2020, Pazar

SunExpress Havayolları ülkemiz ve Avrupa arasında önemli bir köprü. Hal böyle olunca hem bizler hem gurbetçilerimiz ve diğer turistler koronavirüs için alınan önlemleri ve kısıtlamaları merak ediyorlar.SunExpress Standartizasyon ve Uyumluluk Müdürü, aynı zamanda Eğitmen Pilot Bülent Şanlı ile beraber Antalya’da gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi izlerken aklınıza takılan diğer konuları yorumlara yazmanızı rica ederim. Kabinde ne gibi önlemler alındı?

Veya Türkiye’ye uçakla gelince karantinaya alınacak mıyım gibi önemli sorulara cevap bulduğumuz bir buluşma oldu.

SunExpress havayolları 30 yıldır hizmet veriyor.
SunExpress Ekipleri

SunExpress Koronavirüs’e karşı hangi önlemleri aldı?
Bu dönemde alınan önlemlerin tabi ki maske geliyor. Her yerde olduğu gibi uçakta da maske takmak zorunlu.

Uçakların her uçuştan sonra dezenfekte ediliyor. Ve düzenli aralıklarla da baştan sona detaylı bir şekilde dezenfekte ediliyor.

Kabin içerisinde teması en aza indirmek için ise tüm basılı metaryalleri kaldırmış ve sadece güvenlik bilgilendirmesini bırakmışlar.

İkram konsepti tamamen değişmiş durumda artık paketli olarak veriliyor ikramlar. Bunun yanı sıra artık tuvalet için koridorlarda sıra beklemeye izin verilmiyor.

SunExpress Havayolları Koronavirüs İkram Menüsü
SunExpress İkram ve Hijyenik Mendil

Yolculardan tavsiyeleri neler?
Online biletleme ve online checkin bu süreçte bir hayli önem kazanmış durumda. SunExpress yetkilileri de yolculardan mümkün olduğunca teması azaltmak adına online olarak biletlerini almalarını ve checkin işlemlerini yapmalarını tavsiye ediyorlar.

Kabin bagajı konusunda değişiklikler neler?
Bu süreçte uçak içerisine kadın erkek el çantası, evrak laptop çantası, bebek malzemeleri haricinde bir valiz, çanta vs. kabul edilmiyor. Ama kabin bagajı hakkınız uçak altı bagaj hakkınızın üzerine + olarak ekleniyor ve oraya veriliyor. Çantaları birleştirmeyin ama 🙂 Ayrı ayrı olsun yoksa sorun olabilir.

SunExpress ekipleri yolcularla arasına gereken sosyal mesafeyi koyarak hiyyen için gerekli önlemleri almış bir şekilde hizmet veriyorlar.
SunExpress Çalışanlarının Hiyjen Önlemleri

Orta koltuk boş bırakılıyor mu?
Uluslar arası otoritelerin bu konuda bir telkini yok ama SunExpress eğer uçakta doluluk oranı elveriyorsa yolcuları aralıklı olarak oturtuyor. Tabi ki full dolu uçuşlarda boş koltuk uygulaması yok.

Hepa filtre nedir?
Tüm uçaklarda hepa filtreleme sistemi mevcut. Söylenene göre uçak içerisindeki havayı 3 dakikada bir tamamen temizliyor ve korona virüs dahil bilinen tüm virüslere karşı etkili. Hepa filtreleme sayesinde uçak içindeki iklimlendirme sisteminin desteğiyle uçaktaki hava ameliyathane kadar steril oluyor.

Uçak kabininde koronavirüs dolayısıyla bir çok uygulama değişmiş durumda.
Standartizasyon & Uyumluluk Müdürü Eğt. Kaptan Bülent Şanlı

Uçuşta bir yolcuda koronavirüs belirtisi çıkarsa ne oluyor?
Böyle bir duruma karşı gereken eğitimi almış olan ekipler kaptana haber veriyor. Kaptan yer ekiplerini bilgilendiriyor. Sonrasında yolcu en arka sağ 2 sıraya alınıyor. (O kısım bu gibi durumları için boş bırakılmış)

Ekipler yolcuya müdahale ederken UPK (Universal precaution kit) olarak adlandırılan bir kit kullanıyorlar.

Yurt dışından gelişlerde Hes Kodu gerekiyor mu?
Hayır Hes kodu uygulaması sadece yurt içi uçuşlarda geçerli.

Yurt dışından Türkiye’ye gelişlerde karantina uygulaması var mı?
Hayır eğer sağlıklı bir insansanız karantina yok, eğer hastalık belirtisi gösteriyorsanız tedaviniz Türkiye’de yapılıyor. Sınır dışı edilmiyorsunuz.

Herkese sağlıklı günler.

Take Off Channel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler

Emirates İlk A380’i Emekli Etti

Take Off Channel x 13 Haziran 2020, Cumartesi

Emirates geçtiğimiz hafta içerisinde ilk a380 uçağını filodan çıkarttı ve emekli etti. Daha önce şirketin yönetiminden yapılan açıklamada tüm filonun en az 2 yıl daha uçacağı bilgisi verilmişti. A6-EDB Kuyruk tesciline sahip A380 12 yıldır Emirates filosunda görev yapıyordu. Diğer uçaklar için yedek parça görevi görebileceği ya da kiralama sonunda iade edilebileceği konuşuluyor. Uçakların ağır […]

Devamını Oku...

Singapore Airlines Airbus A350 İnceleme!

Take Off Channel x 27 Haziran 2020, Cumartesi

Airbus A350 Türkiye’de henüz yok ama Singapur Havayolları her hafta İstanbul’a düzenli tarifeli uçuşlar yapıyor. Şu anda pandemi dolayısıyla yolcu yok ama kargo yükü hafife alınmayacak kadar fazla. Türkiye’ye 33 Yıldır Uçuyor Genel olarak Singapur Airlines Türkiye’ye 33 yıldır uçuyor ve hiç ara vermemiş. 2010 dan önce aktarmalarla yapılan uçuşlar sonrasında direkt uçuş haline gelmiş.  […]

Devamını Oku...

SunExpress Hızlı Başladı

Take Off Channel x 7 Temmuz 2020, Salı

Ülkemizin dış hat yasaklarını kaldırması ile Antalya, İzmir ve Ankara’dan dış hat uçuşlarını ilk başlatan hava yolu SunExpress, İzmir ve Ankara’nın ardından, Antalya ve Gaziantep’ten de Londra’ya direkt seferlere başlıyor. İngiltere’nin Türkiye’yi de ‘seyahat koridoru’na dahil etmesi ile birlikte Türkiye’den İngiltere’ye seyahat edecek yolcular, 10 Temmuz itibarıyla karantina uygulamasından muaf tutulacak. Bu kapsamda, son 14 […]

Devamını Oku...

takeoffchannel#Instagram