Pas Geçme

Take Off Channel x 20 Nisan 2020, Pazartesi

Değerli arkadaşlar ve takipçilerim take off kanalına hoşgeldiniz. Bugunki video da hep beraber Go Around yani türkçesi Pas Geçme ile ilgili merak edilen detaylara bakacağız.

Başlamadan önce şunu söylemek isterim kanal yavaş yavaş sizlern desteğiyle büyüyor, bundan dolayı çok mutluyum. 

Burada sadece o ne işe yarar bu neden olur videoları değil ilerleyen zamanlarda pilotlarla, uçuş okullarıyla, mesleğin içinden diğer insanlarla roportajlarda olacak. 

Pilotlarla Hem sizin sorularınızı cevaplayacağız hem biraz sohbet edeceğiz, ayrıca instagram hesabımdan da sorularınıza elimden geldiğince cevap vermeye çalışıyorum. Yani takipte kalın 😉

Evet pas geçmenin detaylarını öğrenmek için Hazırsanız başlayalım…


(KANAL INTRO)

Uçak yolculuğunuzun artık sonlarındasınız, kemerlerinizi bağlamış, koltuğunuzu dik pozisyona getirmiş bir halde uçağın iniş yapmasını bekliyorsunuz,

pencereden görülen manzaranın detayları biraz daha netleşmiş ve inmeye artık çok az bir süre kalmış. 

Ama o da ne birden bire uçağın motorları tam güç çalışmaya başladı ve uçak tekrar tırmanışa geçti 🙂 Yani uçuşunuz 10 dakika uzadı 🙂 

Evet doğru bildiniz! Az önce pisti pas geçtiniz!!!

Pilotlar zaman zaman pisti pas geçebiliyorlar peki bu neden yapılır?

Aslında pilotlar için her yaklaşma bir pas geçiştir desek yanlış olmaz, çünkü şartlar uygun olursa inerler yoksa pas geçerler. 

Her zaman pas geçmeye hazır durumdadırlar ve işin aslı da öyle olmak zorundalar.

İniş yapılmadan önce, yani yaklaşma esnasında; kuleden iniş izni istediğinde, kule pilotlara ayrıca son rüzgar bilgisinide verir ve iniş için aksi bir durum yoksa sorunsuz şekilde yere teker koyulur. 

Ama bazı durumlarda da pas geçilip iniş tekrar denenir ya da bir kaç denemeden sonra iptal edilip uçuş öncesinde kararlaştırılan alternatif meydana gidilir. 

Uçak pisti pas geçtiğinde pilotlar uçağı tekrar uçuş konfigürasyonuna getirirler. 

Bu ne demek? Hemen iniş takımları kapatılır, hız artırılarak irtifa kazanılır ve flaplar toplanır. 

Sonrasında yapılacak işleme göre tekrar iniş denemek üzere yaklaşmaya girilebilir, 

pist yakınlarında belirli bir rotaya gidip holding pozisyonuna geçilebilir ya da alternatif meydana doğru rota izlenir. 

Mesela diyelim ki görüş çok kapalı, pist görülemedi ya da kar yağışı var ve pas geçildi, holding rotasına girip havada tur atılır ve kuleden bilgi alınır, ayrıca bu süre içerisinde sonradan gelen uçaklar iniyor mu ona bakılır.

Bazı durumlarda da telsizden şirket operasyon bölümü ile konuşulup bilgi alışverişi yapılır. 

Operasyon pilotlardan sonra  meydanla konuşur ve pilotlara dönüp, kaptanım pist 15 dakikaya temizleniyor ya da havanın 10 dakikaya açması bekleniyor lütfen beklemede kalın diyebilir.

Eğer pist bir kaç kez aynı nedenden mesela görüş olmaması nedeniyle pas geçilirse artık ısrarcı olmamak adına alternatif meydana gidilmesi kararlaştırılabilir.

Çünkü aynı şartlarda 2 kere inemediysen zaten 3. denemede de muhtemelen inemezsin derler. 

Eğer şartlar kötü ve düzelmeyecek gibiyse, kaptan pilotun kararıyla 1 pas geçişten sonra bile alternatif meydana gidilebilir, 

ya da şartların inişe elverişli olduğu düşünülüyorsa yakıtın yettiği ölçüde beklenir 3. kerede denenebilir. Yani tamamen pilotların kararına bağlı bir şey.

Bu noktada hemen o zaman neden ils yaklaşma yapmıyorlar diyebilirsiniz ama iniş yapılacak havalimanında ils sistemi yoksa pilotların yapabileceği bir şey yok.

Çünkü uçaklar son teknoloji ama maalesef bütün meydanlar öyle değil. 

Ayrıca ils yaklaşmalarda da pas geçilebilir, eğer rüzgar limitlerin üzerindeyse ils son kategoride bile yaklaşma yapsanız derdinize derman olmaz 🙂

Ayrıca ils nedir videosu gelecek buradan söylemiş olalım.

Pas geçme ve tekrar yaklaşma ile ilgili tüm karar pilotlara aittir, emniyetli gördükleri taktirde tekrar tekrar deneyebilirler. 

Ta ki yakıt kritiğe girene kadar. Artık yakıt kritiğe girmişse tekrar yaklaşma iptal edilerek alternatif meydana gidilir.  

Çünkü pilotlar seyahat yakıtını, bekleme yakıtını ve divert yakıtını önceden kararlaştırıp alırlar. 

Pas geçmeler esnasında limitlerin üzerinde ekstra bir yakıt harcayarak işi tehlikeye atmazlar.

Pas geçme kararını vermek ile ilgili şunu da söyleyeyim, pas geçme kararını kokpitte bulunan pilotlardan herhangi biri verebilir. Şöyle ki kokpitte pilotların hemen arkasında bulunan, jump Seat dediğimiz koltukta 3. Bir görevli pilot olabilir.

Bu 3. Pilot Uçuşta etkin bir rol oynamasa bile, pas geç dediği anda o an uçağın kumandasında olan pilotlar sorgusuz sualsiz pas geçerler. Sonrasında nedenleri vs. tartışırlar ayrı konu.  

Aslında bu noktada geçmişte yaşanan uçak kazalarından alınan dersler ön plana çıkıyor.

Çünkü havacılık geçmişi, özellikle yetersiz görüş mesafesinden kaynaklı tekrar tekrar denenen inişler nedeniyle meydana gelen bir çok kazaya sahip. 

Peki Neden Pas Geçilir? 

Pas geçme nedenlerini uçağın içerisinde arayabileceğimiz gibi uçakla alakası olmayan nedenlerde vardır.

Uçak içindeki nedenler; stabil olmayan yaklaşma durumları ve minimum yükseklikte pisti görememek gibi olası nedenlerdir.

Bunlara ek olarak kuleden iniş izni alamamak ya da sistemlerde inişi etkileyecek bir arıza olması da pas geçme sebebidir. 

Eğer pilotlar herhangi bir sebepten ötürü inişi emniyetsiz görürse teker koyana kadar pas geçme kararı verebilirler. Çünkü havacılıkta hiçbir şey şansa bırakılmaz ve bunu en iyi pilotlar bilir. 

Hatta şöyle söyleyeyim bazen an gelir minimumların altına inildiğinde, yani artık iniş için emin olunsa bile, son anda beklenmeyen bir durum oluşabilir ve yere 40 – 50 feet kala bile pas geçme kararı alınabilir.

Bu noktada yere çok yakın olunduğu için, uçağın çökme ataleti nedeniyle tekerler piste vurur ve öyle pas geçilir. Yani yere temas edilse bile o noktada pas geçiş yapılabilir.

Hatta bazen bilerek tekerler yere temas ettirilir çünkü teker yere değmeden burun kaldırılırsa kuyruk sürtebilir. 

Kokpitten çıkıp kabine bakacak olursak, kabinin iniş için hazır olmaması ya da ayakta yolcu olması gibi diğer durumlar da inişi iptal ettirebilir.

Gerçi bu durum kalkış içinde geçerlidir yani eğer biri bir şekilde ayaktaysa ya da tuvalete gitmişse o yerine oturmadan uçak kalkmaz 🙂

Ancak bazen hiç sizin uçağınızla alakası olmayan sebeplerden dolayı pas geçebilirsiniz. 

Mesela sizden önceki uçak inmiş ama pistten çıkamamıştır ki bununla alakalı çok çarpıcı bir telsiz konuşması var onu dinleyelim beraber. (Arkadaşın maşallahı var pisti terk etmek bilmiyor ses kaydı)

Bunun dışında bir hayvan beklenmeyen bir misafir olarak piste girmiş dolaşıyor ya da uyuyor olabilir. Bu noktada eğer haberi varsa kule pilota pas geçin diyebilir ya da pilotlar görüp kendileri pas geçebilirler.

Ya da talimatlara uymayan bir araç veya uçak sizin iniş yaptığınızdan habersiz şekilde ineceğiniz piste salına salına girmiş ki yüzlerce binlerce örneği mevcut internette. 

Ayrıca rüzgarda tek başına inişi iptal etme gücüne sahiptir. Rüzgar anlık olarak limitleri aşmışsa yine pas geçilir. 

Yani konuyu toparlayacak olursak eğer uçağınız pas geçmişse hiç korkmayın sizin için en güvenlisi seçilmiştir. 

Bugunlük benden bu kadar, eğer ki eksikliklerim olmuşsa affola, videoyu izlediğiniz için hepinize çok teşekkür ediyor ve ilginizi çeken konuları araştırıp video yapmam için bana yazmanızı rica ediyorum. 

Video hoşunuza gittiyse beğenmeyi ve kanala abone olmayı lütfen unutmayın.

Tekrar görüşmek dileğiyle…

Take Off Channel

Take Off Channel sizlere havacılık ve seyahat alanında orijinal içerikler üreten bir kanaldır. Genel koordinatörlüğünü Cihan Akgün'ün yaptığı Take Off'ta hem keyifli vakit geçirmenizi hem de bilgi almanızı sağlayacak onlarca video sizleri bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler

Flap Nedir? Ne İşe Yarar?

Take Off Channel x 20 Nisan 2020, Pazartesi

Değerli arkadaşlar ve takipçilerim take off kanalına hoşgeldiniz. Bugunki video da hep beraber flap ne işe yarar, alametifarikası nedir ona bakacağız. Hazırsanız başlayalım… Eğer uçak yolculuğunuz esnasında acil çıkış kapısı yanına ya da kanat hizasına oturduysanız kanatlarda hareket eden bir takım parçalar olduğunu farketmişsinizdir.  Burada dipnot ekonomi sınıfında acil çıkış kapıları ve ön sıra genelde […]

Devamını Oku...

SATILIK ULTRA LÜKS BOEING 747-8

Take Off Channel x 14 Temmuz 2020, Salı

Boeing 747 üretimine son veriliyor söylentileri çıktı ama hiç üzülmeyin, Son derece lüks bir krallara layık bir boeing 747 almak için halen şansınız var 🙂  Qatar kraliyet ailesinin satmaya karar verdiği bu ultra lüks 747-8 bugün ki blog konumuz. Piyasadaki en pahalı olmasa da, en pahalı ve gösterişli uçaklar arasında yapılmış en inanılmaz lüks uçaklardan […]

Devamını Oku...

Pilotlar neden yakıt boşaltır?

Take Off Channel x 20 Nisan 2020, Pazartesi

Değerli arkadaşlar ve takipçilerim take off kanalına hoşgeldiniz. Bugunki video da hep beraber pilotların neden yakıt boşalttığına bakacağız. Tahmin ediyorum ki bir çoğunuz benim gibi havada yakıt boşaltma olayına şahit olmamışsınızdır. Ancak kanatlardan püskürtülen beyaz bir sıvı görürseniz paniğe kapılmayın uçağınız yakıt boşaltma işlemi yapıyordur. Peki pilotlar neden çevreye yakıt saçar ya da bu kadar […]

Devamını Oku...

takeoffchannel#Instagram