HES KODU NEDİR? NASIL ALINIR?

Take Off Channel x 23 Mayıs 2020, Cumartesi

Hanımefendiler beyefendiler hepinize merhaba,

Korona virüsle mücadele tüm hızıyla devam ediyor ama bir taraftan da yavaş yavaş hayat mecburen normale dönmeye çalışıyor. 

Şehirlerarası seyahatlerin başlamasına az bir süre kaldığı için de çalışmalar ve önlemler artık netleşiyor. Kontrollü sosyal hayat kavramını korumak için hayatımıza HES kodu diye bir uygulama girdi. 

Seyahatlerde insanların güvenle hareket etmesi için bu doğrultuda sağlık bakanlığı artık yolculuklarda HES kodu kullanımının zorunlu olacağını açıkladı. 

Yani seyahat etmek istiyorsanız risk taşımadığınızı kanıtlamanız istenecek haklı olarak. 

HES Kodu’da burada devreye giriyor. Sağlık bakanlığı’ndan alınan bu kod biireyin Korona açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığını belirtiyor. Yani hasta değilim, her hangi bir karantina sürecinde değilim veya etrafımda hasta bir insanla temas etmedim demek anlamına geliyor. 

Çok yerinde düşünülmüş bir uygulama olduğunu söylemek lazım çünkü bir uçağa bindiğimde acaba yanımda oturan diğer yolcu hasta mı şüphesinden bir nebze kurtulmamızı sağlıyor. 

Hes kodu olmadan uçağa trene veya otobüse binemeyeceğinizi de hatırlatarak bu kodu nasıl alabileceğimize bakalım. 

Hes kodu almak için 2 adet yöntem bulunuyor.

Bunlardan ilki Hayat eve sığar isimli mobil uygulama. Bu uygulama zannediyorum bir çoğumuzun telefonunda yüklü halde bulunuyor. 

Değilse bile ücretsiz olarak yükleyip uygulama içerisinde Hes Kodu İşlemleri menüsüne giriyorsunuz ve buradan Hes Kodu Oluştur butonuna tıklıyorsunuz. Sizden kaç günlük bir hes kodu istediğinizi soruyor uygulama. 

Buraya da seyahatiniz gidiş geliş ise 10 u ile 15 i arasındaysa mesela tekrar uğraşmamak için ilk başvuru da tüm günleri seçerek giriş yapmanız gerekiyor. 

2. yöntem ise kısa mesaj ile hes kodu almak. 

Kısa mesaj sms olarak kod almak için telefonunuzun mesajlar bölümünden yeni mesaj oluştur diyerek ARALARINDA BOŞLUK BIRAKARAK  şunları yazıyorsunuz;

HES BOŞLUK TC KİMLİK NUMARASI BOŞLUK TC KİMLİK KARTINIZIN SERİ NUMARASININ SON 4 HANESİ BOŞLUK KODUN PAYLAŞILACAĞI GÜN SAYISI (2023’E GÖNDER)

örnek olarak ekrandaki gibi bir sms hazırlayarak, BUNLARI yazdıktan sınra 2023 e mesaj atıyorsunuz ve telefonunuza hes kodunuz geliyor. 

Eğer herhangi bir risk taşımıyorsanız kodunuz geliyor ama herhangi bir risk varsa seyahatinize izin verilmiyor. 

Hes kodları size özel olarak üretilen tekil kodlardan oluşuyor. Her paylaşımda yeni bir kod alıyorsunuz yani tc kimlik numarası gibi sabit bir numara değil. 

Evet şimdi merak edilen sorulara bakalım;

HES kodum olmazsa seyahat edebilir miyim? 

Hayır, alınan önlemler kapsamında HES kodunuz olmadan;
bilet satın alamazsınız, online ya da havalimanında check-in yapamazsınız, dolayısı ile HES kodunuz olmadan yurt içi seyahatlerinizi gerçekleştiremezsiniz.

Seyahat edebilmek için HES kodu dışında başka bir belgeye ihtiyacım var mıdır? 

Hayır, ulaşım yasağı kalkınca zaten ilk etapta sadece yurtiçi seyahatlerde uçağa binebileceğimiz için HES kodu dışında seyahat izin belgesi, sağlık raporu vb. başka bir belgeye ihtiyacınız olmayacak.

Uçak bileti alırken HES kodunu nereye gireceğim;
Şirketler altyapılarını bu önlemlere göre değiştiriyorlar ve bilet alırken büyük ihtimalle kişisel bilgilerin girildiği ekranda artık hes kodumuzu da girmemiz istenecek. 

Peki benim Satın almış olduğum bir biletim var, HES kodu girişimi nerede yapacağım? 

Satın alınmış biletler için HES kodu check-in sırasında istenecek.
online check in imkanı olan uçuşlarda da yine online check in yaparken sizden hes kodunuz talep edilecek. 

Hes kodu şirketlerden bağımsız bir uygulamadır yani pegasusla uçarken isteniyor türk hava yollarından istenmiyor vs gibi durumlar söz konusu değil. 

Şu anlık ulaşım için zorunlu hale gelen bu uygulama belki yakın gelecekte toplu etkinliklere katılım için de geçerli olabilir. Yani ilerleyen aylarda Sinema konser bileti alırken hes kodumuz sorulabilir. 

Hepinize sağlıklı günler dileriz.

Take Off Channel

Take Off Channel sizlere havacılık ve seyahat alanında orijinal içerikler üreten bir kanaldır. Genel koordinatörlüğünü Cihan Akgün'ün yaptığı Take Off'ta hem keyifli vakit geçirmenizi hem de bilgi almanızı sağlayacak onlarca video sizleri bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler

Uçak Yemekleri

Take Off Channel x 3 Temmuz 2020, Cuma

Pilotlar aynı yemeği yemezler ama çok lezzetli yemekler yerler bana güvenin. Ayrıca çoğu firmada kabin görevlileri de aynı yemeği yemez. Ekip sayısı kadar özellikle dar gövdede yemek çeşidi olur ve herkes farklı yemekler yer. Öncelik kokpit ekibinin oluyor, önce pilotlara yemek tercihleri sorulduktan sonra kabin görevlileri de her biri oldukça lezzetli menülerden istediklerini seçiyorlar. Sancak […]

Devamını Oku...

A300 Güvenlik Kartı Kazanın

Take Off Channel x 18 Mayıs 2021, Salı

Atatürk Havalimanı apronunda duran hurda uçakları alan SkyArt firmasının davetiyle yaptığım hurda uçaklar serisi videolarını izlediğiniz için teşekkürler. Elimde 10 tane Güvenlik kartı var. Ve sizlere vermek için sabırsızlanıyorum. Bosphorus European Airlines’a ait Airbus A300 tipi uçağının yolcu koltuk ceplerinden çıkan güvenlik kartları sizin için çok nostaljik bir hatıra olacak. ÇEKİLİŞ SONUÇLARI; Asıl Talihliler: ARDA ÜLKER, […]

Devamını Oku...

UÇAĞIN MOTORLARI HAVADA DURURSA NE OLUR?

Take Off Channel x 31 Ekim 2020, Cumartesi

Uçak motoru durursa ne olur? Boeing 737 ile denedik!

Devamını Oku...

takeoffchannel#Instagram