HES KODU NEDİR? NASIL ALINIR?

Take Off Channel x 23 Mayıs 2020, Cumartesi

Hanımefendiler beyefendiler hepinize merhaba,

Korona virüsle mücadele tüm hızıyla devam ediyor ama bir taraftan da yavaş yavaş hayat mecburen normale dönmeye çalışıyor. 

Şehirlerarası seyahatlerin başlamasına az bir süre kaldığı için de çalışmalar ve önlemler artık netleşiyor. Kontrollü sosyal hayat kavramını korumak için hayatımıza HES kodu diye bir uygulama girdi. 

Seyahatlerde insanların güvenle hareket etmesi için bu doğrultuda sağlık bakanlığı artık yolculuklarda HES kodu kullanımının zorunlu olacağını açıkladı. 

Yani seyahat etmek istiyorsanız risk taşımadığınızı kanıtlamanız istenecek haklı olarak. 

HES Kodu’da burada devreye giriyor. Sağlık bakanlığı’ndan alınan bu kod biireyin Korona açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığını belirtiyor. Yani hasta değilim, her hangi bir karantina sürecinde değilim veya etrafımda hasta bir insanla temas etmedim demek anlamına geliyor. 

Çok yerinde düşünülmüş bir uygulama olduğunu söylemek lazım çünkü bir uçağa bindiğimde acaba yanımda oturan diğer yolcu hasta mı şüphesinden bir nebze kurtulmamızı sağlıyor. 

Hes kodu olmadan uçağa trene veya otobüse binemeyeceğinizi de hatırlatarak bu kodu nasıl alabileceğimize bakalım. 

Hes kodu almak için 2 adet yöntem bulunuyor.

Bunlardan ilki Hayat eve sığar isimli mobil uygulama. Bu uygulama zannediyorum bir çoğumuzun telefonunda yüklü halde bulunuyor. 

Değilse bile ücretsiz olarak yükleyip uygulama içerisinde Hes Kodu İşlemleri menüsüne giriyorsunuz ve buradan Hes Kodu Oluştur butonuna tıklıyorsunuz. Sizden kaç günlük bir hes kodu istediğinizi soruyor uygulama. 

Buraya da seyahatiniz gidiş geliş ise 10 u ile 15 i arasındaysa mesela tekrar uğraşmamak için ilk başvuru da tüm günleri seçerek giriş yapmanız gerekiyor. 

2. yöntem ise kısa mesaj ile hes kodu almak. 

Kısa mesaj sms olarak kod almak için telefonunuzun mesajlar bölümünden yeni mesaj oluştur diyerek ARALARINDA BOŞLUK BIRAKARAK  şunları yazıyorsunuz;

HES BOŞLUK TC KİMLİK NUMARASI BOŞLUK TC KİMLİK KARTINIZIN SERİ NUMARASININ SON 4 HANESİ BOŞLUK KODUN PAYLAŞILACAĞI GÜN SAYISI (2023’E GÖNDER)

örnek olarak ekrandaki gibi bir sms hazırlayarak, BUNLARI yazdıktan sınra 2023 e mesaj atıyorsunuz ve telefonunuza hes kodunuz geliyor. 

Eğer herhangi bir risk taşımıyorsanız kodunuz geliyor ama herhangi bir risk varsa seyahatinize izin verilmiyor. 

Hes kodları size özel olarak üretilen tekil kodlardan oluşuyor. Her paylaşımda yeni bir kod alıyorsunuz yani tc kimlik numarası gibi sabit bir numara değil. 

Evet şimdi merak edilen sorulara bakalım;

HES kodum olmazsa seyahat edebilir miyim? 

Hayır, alınan önlemler kapsamında HES kodunuz olmadan;
bilet satın alamazsınız, online ya da havalimanında check-in yapamazsınız, dolayısı ile HES kodunuz olmadan yurt içi seyahatlerinizi gerçekleştiremezsiniz.

Seyahat edebilmek için HES kodu dışında başka bir belgeye ihtiyacım var mıdır? 

Hayır, ulaşım yasağı kalkınca zaten ilk etapta sadece yurtiçi seyahatlerde uçağa binebileceğimiz için HES kodu dışında seyahat izin belgesi, sağlık raporu vb. başka bir belgeye ihtiyacınız olmayacak.

Uçak bileti alırken HES kodunu nereye gireceğim;
Şirketler altyapılarını bu önlemlere göre değiştiriyorlar ve bilet alırken büyük ihtimalle kişisel bilgilerin girildiği ekranda artık hes kodumuzu da girmemiz istenecek. 

Peki benim Satın almış olduğum bir biletim var, HES kodu girişimi nerede yapacağım? 

Satın alınmış biletler için HES kodu check-in sırasında istenecek.
online check in imkanı olan uçuşlarda da yine online check in yaparken sizden hes kodunuz talep edilecek. 

Hes kodu şirketlerden bağımsız bir uygulamadır yani pegasusla uçarken isteniyor türk hava yollarından istenmiyor vs gibi durumlar söz konusu değil. 

Şu anlık ulaşım için zorunlu hale gelen bu uygulama belki yakın gelecekte toplu etkinliklere katılım için de geçerli olabilir. Yani ilerleyen aylarda Sinema konser bileti alırken hes kodumuz sorulabilir. 

Hepinize sağlıklı günler dileriz.

Take Off Channel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler

Airfrance ve Lufthansa A380’leri

Take Off Channel x 30 Haziran 2020, Salı

Bu devasa kuşlar yanlış zamanda yanlış yerde olmanın en bariz örneklerinden. Eğer 5 yıl önce birisi bana gelip Airbus A380 bir kaç yıl sonra tekrar uçmamak üzere yere inecek deseydi ona inanmazdım. Geldiğimiz noktada ise Airbus A380 tekrar uçabilecek mi onu konuşur hale geldik. Bir twitter kullanıcısının çekip paylaştığı fotoğraflarda İspanya’da bulunan Teruel Havalimanı’nda storage […]

Devamını Oku...

Tarihi Yolculuk #TK1919

Take Off Channel x 19 Mayıs 2020, Salı

Hanımefendiler beyefendiler hepinize merhaba, karantina altında geçen ve ne acımızı ne sevincimizi  tam anlamıyla hiç bir şeyi yaşayamadığımız enteresan bir süreçten geçiyoruz.  Ben videonun ne başında hepinize sağlıklı günler dilemek istiyorum, umuyorum en kısa zamanda bizler ve sevdiklerimiz tekrar korkusuzca sokağa çıkacak ve hatta eskiden olduğu gibi uçaklara binip uçup gideceğiz.  Bu videonun çekildiği tarih […]

Devamını Oku...

Airbus, Kargo İçin Yeni Çözümler Buluyor

Take Off Channel x 1 Mayıs 2020, Cuma

Airbus havayollarına, A330 ve A350 Ailesi uçakları için ekonomi sınıfı koltukların çıkarılmasından sonra yük paletlerinin doğrudan kabin zemini koltuk raylarına monte edilmesini sağlayan yeni modifikasyon çözümleri geliştiriyor. Bu çözüm, havayollarına operasyon devamlılığında yardımcı olurken aynı zamanda Covid-19 koşullarında yere indirilen uzun mesafe uçaklarının yaygınlaşması ile birlikte küresel olarak yolcu uçağı ile kargo taşıma kapasitesindeki sıkıntıları […]

Devamını Oku...

takeoffchannel#Instagram