Havalimanı ve Uçaklar Yeni Dönemde Nasıl Olacak?

Take Off Channel x 25 Mayıs 2020, Pazartesi

Hanımefendiler Beyefendiler Hepinize Merhaba;

Her 2 haftada bir ertelense de çok yakında seyahat yasakları ortadan kalkacak ve ticari uçuşlar da yeni önlemler altında başlayacak. 

Emirates Kabin Görevlileri

Ama bildiğimiz bir şey var ki; asla hiç bir şey eskisi gibi olmayacak. En basit haliyle maskelerimiz olmadan kalabalık hiç bir yere adım dahi atamayacağız. Ve dahası uçak biletimiz yoksa havalimanı terminaline bile giremeyeceğiz. Hayatımıza yepyeni kavramlar girecek. 

Peki yeni dönemde, yani kontrollü sosyal hayat döneminde bizleri neler bekliyor gelin hep beraber bakalım. 

Qatar Airways kabin görevlileri

Öncelikle havalimanında alınan tedbirlere ve uymamız gereken kurallara bakıp sonrasında uçaklara geçelim .

Bir de başlamadan şunu söylemek istiyorum orta koltuk boş bırakılsın işte sosyal mesafe gereği diye bir konu çıktı biliyorsunuz. Ama o koltuk zaten 50 cm arkadaki yolcu 70 cm öndeki yolcu 70 cm. Koridor tarafına oturursanız diğer koridor da oturan yolcu hemen yanınızda oturuyor gibi bir durum var. Şu fotoğrafa bakıp orta koltuk boş olursa güvende hisseder misiniz söyleyin lütfen. 

Dar gövde uçak kabini

Bence hes kodu uygulaması burada çok mantıklı oldu en azından orta koltuk boş bırakılırsa tüm problemlerimiz çözülüyor gibi yanlış bir algının önüne geçildi bence. HES kodu ile ilgili videoyu da izlemenizi öneririm zira hes kodu almadan bilet alamıyoruz artık.

Her neyse bu konuya gelicez tekrar. 

Şunu da belirtelim Ulaştırma Bakanlığı artık havalimanlarına ‘uçulabilir sertifikası’ verecek. Bununla ilgili bir genelge de hazırlanarak tüm havalimanlarına gönderildi. Kontrolü ve kurallara uyulup uyulmadığı da yine bakanlıkça takip edilecek. 

Geçtiğimiz hafta İstanbul Sabiha Gökçen havalimanı nın yayınladığı ve dikkatimi çeken bazı noktaları aktarmak isterim. Hemen hemen her havalimanında aynı olmak zorunda çünkü bu önlemler.

Alınan önlemler daha terminale girmeden başlıyor, bundan sonra maskemiz yoksa terminale giremeyeceğiz.

Bunun için terminal girişlerinde maske otomatları konmuş durumda eğer yanınızda yoksa oralardan temin edebiliyorsunuz. 

Ayrıca yolcuların yakınları terminale giriş yapamayacak. Yani bu nasıl tespit edilecek şu an bilmiyorum çünkü havalimanının içerisinden de bilet alan kişi sayısı oldukça fazla. Ama bir yöntemi vardır illa ki. 

Terminale öyle eskisi gibi tıka basa insan giremeyecek. Bunun örneğini marketlerde gördük içeride ki insan sayısının bir limiti belirlenerek bu limitin üzerinde insan terminale alınmayacak.

Ayrıca havalimanına girerken termal kamera vasıtasıyla ateşi yüksek olan kişi hes kodu almış olsa bile orada tespit edilerek izole edilerek gerekirse hastaneye sevkedilecek. 

Havalimanı girişinde ateş ölçme uygulaması
Havalimanı girişinde ateş ölçme uygulaması

Her yolcuya test yapılması gibi bir durum şu an söz konusu değil. 

Havalimanına girerken güvenlik ve kontuar sıralarında yerlere yapıştırılan stickerlar sosyal mesafeyi korumadan bize bir kılavuz olacak. 

Güvenlikte üst aramasından kaçınmak istiyorsanız bence havalimanına ve uçağa en hızlı nasıl gidilir konulu videomuzu izleyin derim. Çünkü güvenlik cihazında sinyal verirseniz ne olursa olsun üstünüzü arayabilirler. Ya da havalimanına giremezsiniz. Bunun için önlem almak biraz sizin elinizde. 

Ayrıca Asansörlerde bile yerlerde stickerlar olacak ve insanlar mümkün mertebe yüz yüze gelmeden ve yakınlaşmadan uçaklarına gidecekler. 

Bekleme alanlarında kapı yanlarında banklarda araya boşluk bırakılması gibi önlemler de var. 

Uçağa geçicek olursak;

Kabin bagajı artık uçağa alınmayacak, diğer bagajlar gibi teslim edeceğiz yanımıza sadece el çantaları ya da bebek bakım malzemeleri bir de laptop alınacak. Ama bagaj hakkınız kaybolmayacak kargo hakkına ilave edilecek. 

Qatar Airways alınan önlemler kapsamında tulum giyen kabin ekipleri
Qatar Airways

Uçak içerisinde de her an maske takmak zorunlu olacak. 

Kişisel tedbirlerimizi doğru şekilde alırsak, sanıyorum bir problem olmayacaktır. 

Ayrıca havayolları Yolculara uçmadan önce bir bilgilendirici bülten yayınlayacak.

Ekipler koruyucu maske eldiven ve siperlik ya da vazifelerine veya gidilen alandaki risk seviyesine  göre tulum kullanacaklar. 

Uçak içerisinde en çok akla gelen soru işareti şu; kapalı alan olduğu için nefes alıp veriyor insanlar vs havanın temizliği nasıl olucak. 

Aslında bunun için ek bir önleme çok gerek yok çünkü uçaklar havalandırma teknolojileri gereği zaten hepa olarak adlandırılan filtrelere sahip iklimlendirme sistemleri kullanıyorlar. Mesela bir a320 kabinini örnek verirsek ortalama 3 dakikada bir tüm virüslerden arındırılmış şekilde kabin havası yenilenir. 

Bu eskiden de böyleydi korona için dönüştürülmüş bir sistem değil. 

Uçakta maskelerinizi takıp oturduğunuz sürece;
sadece dokunduğunuz yerlere bile dikkat etseniz ve Tuvaletlere zorunlu olmadıkça gitmezseniz sanıyorum riski minimum seviyeye çekersiniz. 

Şirketler ve ayata orta koltuğun boş bırakılmasına çok sıcak bakmıyorlar zaten videonun başında söylediğim noktalara bakarsak bu sadece psikolojik bir etki yapar gibi duruyor. Koltuk aralığı 50 cm boş bırakmakla bırakmamak arasında risk açısından bir fark yok gibi duruyor. 

Önemli olan herkesin istisnasız olarak tüm yolcuların önlemlerini eksiksiz olarak alması. O zaman herkes rahatça seyahat edebilir. 

Ayrıca açık olarak servis edilen yiyecek içecek atıştırmalık çerez vs bir süre olmayacak gibi görünüyor. 

Bunun eksikliği sanıyorum özellikle business class yolculuklarda hissedilecek. çünkü business ta daha uçağa biner binmez bir türk kahvesi alabilir miyim diyen çok yolcu gördüm. Bu yasaklar en çok onları vurucak gibi duruyor. 

Take Off Channel

Take Off Channel sizlere havacılık ve seyahat alanında orijinal içerikler üreten bir kanaldır. Genel koordinatörlüğünü Cihan Akgün'ün yaptığı Take Off'ta hem keyifli vakit geçirmenizi hem de bilgi almanızı sağlayacak onlarca video sizleri bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler

A380 Restorant Geliyor!

Take Off Channel x 29 Eylül 2020, Salı

Daha önce Hiç bir yere uçuşlar düzenleyen ve yolcuları uçağa bindirme çalışmalarından vazgeçmeyen Singapore Airlines yeni projesi; A380 Uçak Restorant

Devamını Oku...

Burhaniye Uçağı

Take Off Channel x 14 Temmuz 2020, Salı

Özellikle edremit ayvalık tarafına gidenler bu uçağı mutlaka görürler.  İzmir – Çanakkale sahil yolunda kenarda öylece duran ve araçları selamlayan bir DORNIER DO28 SKYSERVANT var. Uçağın şu anda bulunduğu yere koyulduğu tarih 2011. O günden beri tatilcileri ve yerel halkı selamlıyor. Model bu gerçek uçak Türk Hava Kurumu tarafından emekliye ayrıldı ve Balıkesir / Burhaniye […]

Devamını Oku...

A380 Kargo Uçağı

Take Off Channel x 23 Temmuz 2020, Perşembe

Airbus A380 nin başına gelenleri hepimiz biliyoruz artık. Bu kanalda da bir kaç kere bahsettik ve her yerde göklere veda edeceği haberleri videoları defalarca çıktı.  Havacılık arenasına boeing 747 nin tahtını sallamak için girdi ve ben bu oyunu bozarım dedi.  Ama gelgelelim ki bozamadı.  50 yıldan fazla bir süredir üretilen 747 ye karşı 18 yılda […]

Devamını Oku...

takeoffchannel#Instagram