DHMİ’den AZERBAYCAN’a “ÇARE”

Take Off Channel x 30 Aralık 2022, Cuma

ÇARE olarak kısaltılan Çok Amaçlı Radar Ekranı, ülkemizde tamamen DHMİ’nin kendi imkânları ile geliştirilmiş yerli bir sistemdir.

İstanbul Havalimanı Kulesi Kontrolör Masası

Ülkemizde birçok havalimanında kullanılan bu sistemin temel amacı kullanıcı dostu ara yüzü ile kontrolörlerin hava trafiğini etkin bir şekilde yönetmesini sağlamaktır.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Türk mühendisler tarafından geliştirilen e tamamen yerli ve milli olan bu sistemin artık kardeş Azerbaycan’da da kullanılacağını bildirdi.

AZERBAYCAN HAVACILIĞINA KATKI

Başkent Bakü’de bulunan Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı işe birlikte ticari uçuşlar için kullanılan 7 havalimanı bulunan Azerbaycan’da, tüm havalimanı sayısı 20 den azdır. Azerbaycan’a verilen bu sistem hava trafiği kontrol altyapısının güçlenmesine büyük katkı sağlayacak.

Bakü- Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı

HAVA TRAFİĞİ “ÇARE” İLE YÖNETİLİYOR

Çok Amaçlı Radar Ekranı (ÇARE), hava trafik yönetim kabiliyeti çerçevesinde gerçek zamanlı uçuş verisini harita üzerinde sergileyen insan-makine ara yüz uygulaması Kullanıcı dostu ara yüzü ile kontrolörlerin hava trafiğini etkin bir şekilde yönetmesini sağlıyor.

Antalya Havalimanı Kontrol Kulesi

Çok Amaçlı Radar Ekranı (ÇARE), son kullanıcı, yani hava trafik kontrolörlerine durumsal farkındalık sağlamak için çeşitli gözetim kaynaklarından belirli formatlarda gelen verilerle iki boyutlu haritalarda görüntüleme sağlayan bağımsız ve kullanımı kolay bir sistemdir.

ÇARE Sistemi birden fazla gözetim veri kaynakları ve bunların işlenmesi fonksiyonlarını destekler ayrıca tek veya seçilmiş birden fazla kaynak, ekranda gözlemlenebilir.

Genel Yayın Yönetmenimiz Cihan Akgün Dalaman Havalimanı Kontrol Kulesi’nde

ÇARE Sistemi Kontrolör Çalışma Pozisyonları’nı içerir. Bu çalışma pozisyonları temel radar verisi olan trafik iz ve plotların sergilendiği,temel radar fonksiyonlarının gerçekleştirildiği, hava sahası bileşenlerinin gösterildiği, ek radar verilerinin gözlemlenebildiği bileşenlerdir.

Take Off Channel

Take Off Channel sizlere havacılık ve seyahat alanında orijinal içerikler üreten bir kanaldır. Genel koordinatörlüğünü Cihan Akgün'ün yaptığı Take Off'ta hem keyifli vakit geçirmenizi hem de bilgi almanızı sağlayacak onlarca video sizleri bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler

A380 Kargo Uçağı

Take Off Channel x 23 Temmuz 2020, Perşembe

Airbus A380 nin başına gelenleri hepimiz biliyoruz artık. Bu kanalda da bir kaç kere bahsettik ve her yerde göklere veda edeceği haberleri videoları defalarca çıktı.  Havacılık arenasına boeing 747 nin tahtını sallamak için girdi ve ben bu oyunu bozarım dedi.  Ama gelgelelim ki bozamadı.  50 yıldan fazla bir süredir üretilen 747 ye karşı 18 yılda […]

Devamını Oku...

HES KODU NEDİR? NASIL ALINIR?

Take Off Channel x 23 Mayıs 2020, Cumartesi

Hanımefendiler beyefendiler hepinize merhaba, Korona virüsle mücadele tüm hızıyla devam ediyor ama bir taraftan da yavaş yavaş hayat mecburen normale dönmeye çalışıyor.  Şehirlerarası seyahatlerin başlamasına az bir süre kaldığı için de çalışmalar ve önlemler artık netleşiyor. Kontrollü sosyal hayat kavramını korumak için hayatımıza HES kodu diye bir uygulama girdi.  Seyahatlerde insanların güvenle hareket etmesi için […]

Devamını Oku...

Bozulabilir Maddeler Singapore Air İle Güvende!

Take Off Channel x 20 Şubat 2021, Cumartesi

Singapur Hava Yolları (SIA), Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin (IATA) bozulabilir ürünlerdeki yetkinlikleri tasdik eden küresel sertifikasını, Singapur merkezinde gösterdiği başarılarıyla alan Güneydoğu Asya’daki ilk hava yolu oldu.

Devamını Oku...

takeoffchannel#Instagram