AUPRT Eğitimi Fiyatı, Süresi ve Merak Edilenler

Take Off Channel x 8 Temmuz 2022, Cuma

Geçtiğimiz aylarda SHGM tarafından artık tip eğitimine başlayabilmek için uçuş okulunda veya yetkili bir kurumda AUPRT teorik ve uçuş eğitimlerinin alınmasının zorunlu olması kararlaştırıldı.

Eğitimin fazlasının zararı olur mu? Bence olmaz ama burada bir başka durum var. Advanced Upset Prevention & Recovery Training olarak açılımı yapılan bu kısaltma aslında eğitimdeki öğrenci pilotlara veya mezun olmuş ancak işe girmemiş-tip eğitimine başlamamış-bitirmemiş pilotlara ciddi bedellere mal olacak.

Ülkemizde bildiğiniz gibi ücretli uçuş eğitimi veren firmalar arasında öne çıkan belli başlı okullar var. Benim bu okullar arasında kalite yönünden bir sıralama yapabilmem mümkün değil, ancak o okullarda eğitim alan arkadaşlar kendi okullarıyla alakalı yorumlarını yaparlarsa bizler de fikir sahibi olur ve paylaşırız. (Ayjet hariç, bu okuldan ppl alıyorum ve bu eğitimle ilgili yorum yapabilirim.)

Extra 300

Ve serbest piyasa koşullarında ATPL, PPL ve diğer tüm eğitimlerde olduğu gibi burada da eğitim ücretleri okuldan okula veya yapabileceğiniz pazarlığa göre değişiyor. Örnek vermem gerekirse PPL için 7500 euro ile 15000 euro arasında değişen bir yelpaze var.

Bu bilgiyle beraber AUPRT eğitiminde de son fiyatlar bu şekilde;

AUPRT eğitimi ilk çıktığında Ayjet bu eğitim için 4 bin euro + kdv olarak fiyat belirledi ve halen aynı fiyat. Bu eğitim için 2 adet ZLIN marka uçak edindi.

ERAH eğitim için temmuz ayına öze 1750 euro fiyat belirledi. Uçuş eğitimini Extra 300 Akrobasi uçağıyla verecekler. Ancak fiyat temmuz sonrası artacak gibi görünüyor.

ERAH sosyal medya paylaşımı

Davut Uçuş Okulu ile kendi yaptığım konuşmada 1400 euro olarak fiyat belirlendiğini öğrendim ama bu fiyat son karar alınan fiyat mıdır bilmek zor. Konuşmamız yazılı olduğu için yanlış hatırlama ihtimalim yok.
Henüz kendi internet sitelerinde resmi bir duyuru yapmadılar.

Diğer uçuş okulları da AUPRT eğitim için akrobasi uçaklarını aldılar ama fiyat belirlemediler henüz.

Gördüğünüz gibi birbirinden farklı okullarda birbirinden çok farklı AUPRT eğitimi fiyatları bizi karşılıyor.

Alınacak eğitim ortalama 5 saat teori ve 3-4 saat uçuş şeklinde oluyor ve size bununla alakalı sertifika veriliyor.

Bu eğitim alınsa bile tip eğitimine başladığınızda orada tekrar benzer bir aşamadan geçiliyor. Hatta bulunduğunuz şirkette Airbus A320’den Airbus A330’a geçtiniz diyelim, orada alacağınız eğitimde yine benzeri bir eğitim alıyorsunuz. Çünkü her uçağın karakteristiği ve komutlarınıza karşı vereceği tepki başka.

Bu noktada kafalara gelen soru madem tekrar alınacak neden tip eğitimi öncesi bu eğitim zorunlu oldu?

Ve haklı bir soru olduğunu söyleyelim. Çünkü ilave bir ücret ödenmesi gerekiyor ve iş arayan işsiz durumda olan lisansını almış pilotlar için bu durumun ekonomik olarak karşılanması kolay olmayacak.

Hava kuvvetleri ve hava yollarından gelen uçuş hocalarıyla yaptığımız sohbetlerde edindiğim bir fikir; gerçek hayatta anormal duruma girmiş bir uçağı kurtarmakla, simülatörde ayağınız yere basarken bir uçağı kurtarmanın aynı hissiyatı ve baskıyı yapmayacağı oldu.

Bir uçağı birebir kendiniz gökyüzünde anormal durumlardan kurtarırken ve simülatörde kurtarırken kuşkusuz nabzınız aynı atmayacaktır.

Ancak bu fikir sadece fikir olarak kalıyor, çünkü yapılan bilimsel bir karşılaştırmaya ulaşamadım. Her iki eğitim türünde eğitim alan ve sonrasında gerçek hayatta böyle bir durumla ansızın karşılaşan iki ayrı insanı takip ve analiz etmek sonra da sonuçları karşılaştırmak imkansıza yakın.

Eğitimin fazlasının zararı olmaz ancak bu ücretler çok fazla. Gönül isterdi ki ücretsiz olsun veya zorunlu olmasın. Uçuş okullarından bu eğitimin ücretinin biraz daha düşürülmesini talep etmek sanırım haksızlık olmaz, veya eğitimini aldığı okulun kendi öğrencisine biraz daha cazip fiyat vermesi beklenebilir. Umarım orta yol bulunur ve bu kriz çözülür.

Cihan AKGÜN

Take Off Channel

Take Off Channel sizlere havacılık ve seyahat alanında orijinal içerikler üreten bir kanaldır. Genel koordinatörlüğünü Cihan Akgün'ün yaptığı Take Off'ta hem keyifli vakit geçirmenizi hem de bilgi almanızı sağlayacak onlarca video sizleri bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler

Uçak Yemekleri

Take Off Channel x 3 Temmuz 2020, Cuma

Pilotlar aynı yemeği yemezler ama çok lezzetli yemekler yerler bana güvenin. Ayrıca çoğu firmada kabin görevlileri de aynı yemeği yemez. Ekip sayısı kadar özellikle dar gövdede yemek çeşidi olur ve herkes farklı yemekler yer. Öncelik kokpit ekibinin oluyor, önce pilotlara yemek tercihleri sorulduktan sonra kabin görevlileri de her biri oldukça lezzetli menülerden istediklerini seçiyorlar. Sancak […]

Devamını Oku...

A300 Güvenlik Kartı Kazanın

Take Off Channel x 18 Mayıs 2021, Salı

Atatürk Havalimanı apronunda duran hurda uçakları alan SkyArt firmasının davetiyle yaptığım hurda uçaklar serisi videolarını izlediğiniz için teşekkürler. Elimde 10 tane Güvenlik kartı var. Ve sizlere vermek için sabırsızlanıyorum. Bosphorus European Airlines’a ait Airbus A300 tipi uçağının yolcu koltuk ceplerinden çıkan güvenlik kartları sizin için çok nostaljik bir hatıra olacak. ÇEKİLİŞ SONUÇLARI; Asıl Talihliler: ARDA ÜLKER, […]

Devamını Oku...

HES KODU NEDİR? NASIL ALINIR?

Take Off Channel x 23 Mayıs 2020, Cumartesi

Hanımefendiler beyefendiler hepinize merhaba, Korona virüsle mücadele tüm hızıyla devam ediyor ama bir taraftan da yavaş yavaş hayat mecburen normale dönmeye çalışıyor.  Şehirlerarası seyahatlerin başlamasına az bir süre kaldığı için de çalışmalar ve önlemler artık netleşiyor. Kontrollü sosyal hayat kavramını korumak için hayatımıza HES kodu diye bir uygulama girdi.  Seyahatlerde insanların güvenle hareket etmesi için […]

Devamını Oku...

takeoffchannel#Instagram