A380 Kargo Uçağı

Take Off Channel x 23 Temmuz 2020, Perşembe

Airbus A380 nin başına gelenleri hepimiz biliyoruz artık.

Bu kanalda da bir kaç kere bahsettik ve her yerde göklere veda edeceği haberleri videoları defalarca çıktı. 

Airbus A80 kargo versiyonu yapılsaydı bu tarz bir görünüme sahip olacaktı.
(Temsili Fotoğraf)

Havacılık arenasına boeing 747 nin tahtını sallamak için girdi ve ben bu oyunu bozarım dedi. 

Ama gelgelelim ki bozamadı. 

50 yıldan fazla bir süredir üretilen 747 ye karşı 18 yılda üretimi durduruldu. 1500 den fazla satılan 747 ye karşı maksimum 250 civarında bir sipariş aldı ki emirates bu uçağı almasaydı 100 küsür tane ancak satardı belki hiç üretilmezdi. 

(HiFly Airbus A380 Kargo Taşımak İçin Düzenlendi)

Her neyse Pandemi esnasında tüm uçaklar yere indirilirken A380 ler yere indirilmekle kalmadı bir bir emekliye ayrılmaya başlandı. A380 pilotları işsiz kalmaya başladı ki Emirates 1200 den fazla kişiyi işten çıkarttı. 

Her şey tepetaklak giderken pandemi esnasında Lufthansa technic bir tane a380 i kargo versiyonuna çevirecekleri haberini paylaştı ve müşterisini gizli tuttu. 

Şimdi bu bende çok merak uyandırmıştı o zaman çünkü lufthansa technic yaptığı işlerde modifikasyonlarda vs oldukça başarılı bir firma. 

Dedim ki acaba bir dönüşüm mü olacak, daha önce bir yolcu uçağının kargoı uçağına nasıl dönüştürüldüğünün videosunu yapmıştım ve baya teferruatlı bir işlemler silsilesinden bahsetmiştim. 

(HiFly Airbus A380 Kargo Taşımak İçin Düzenlendi)

Açıkcası böyle büyük kargo paleti kapıları eklenmiş pencereleri ve kapıları iptal edilmiş bildiğin bir kargo uçağı beklerken ortaya koltukları sökülmüş ve yerlere yazı yazılmış bir uçak ortaya çıktı. Bu arada yerlerde ki numaralanmış alanların hepsinin taşıyabileceği bir yük sınır var o numaraları bundan dolayı koymuşlar. 

Bu kadar reklam bunun içinmiydi diye bir hayal kırıklığı yaşamadım desem yalan olur. Çünkü pandemi esnasında bir çok havayolu bunun aynısını bir çok uçakta yaptı ama bunu biz bu uçağı kargo uçağı yaptık diyerek lanse etmedi. 

(HiFly Airbus A380 Kargo Taşımak İçin Düzenlendi)
(HiFly Airbus A380 Kargo Taşımak İçin Düzenlendi)

Hiç bir dökümanda yapılan işin tam detayı yazmıyor ama zeminde bir modifikasyon yapılsaydı zemin halıları vs aynen durmazdı gibi geliyor bana. 

Bir de airbus üretimi durdurulduğu için artık asla orjinal bir a380 kargo uçağı olmayacağından dolayı bu uçağın kargo versiyonu olsa nasıl olurdu diye merak ediyordum. 

Belki ben çıtayı yüksek tuttum bilemiyorum en nihayetinde ortada koltukları sökülmüş bir A380 var. 

Bu arada öğrendiğime göre sadece ekonomi sınıfı iptal edilmiş. Planın tutmama ihitmaline karşı sanırım Uçakta business ve first class koltukları olduğu gibi duruyor yani 🙂 

(A380 Kargo Kompartmanı)

2 katlı kabinde koltuklardan kurtularak hafif kargolar için çok büyük bir alana sahip olan hi fly havayolları uçağın orjinal kargo kompartmanını da hesaba katarsak 3 katlı bir kargo uçağına kavuşmuş oldu. 

Bu uçak ne taşıyacak derseniz…

Yolcu uçuşları durdu ama havacılıkta da bir çok dinamik değişti tabi ki. Başta tıbbi malzeme olmak üzere yer tutan ama hafif olan bir çok kalem kargo yükü ortaya çıktı. 

(Yolcu Uçağı Kabinde Kargo Taşıyor)

Tam Bir kargo Uçağı Değil

Zaten yolcu taşımak için üretilen bir uçağın kabin zeminini güçlendirmeden çok ağır yükler koymak imkansız. Biliyorsunuz kargo uçaklarında otomobiller, trenler aklınıza gelecek gelmeyecek her şey taşınıyor normalde. 

İşte HyFly’ın amacı da şu biz bu uçakla madem yolcu taşıyamıyoruz. Bunu kargo uçağı yapalım maske ve tıbbi malzeme taşıyalım oldu. 

Kabinin 3 te 2 sini ve kargo kompartmanını düşündüğünüzde dünyanın bir ucundan diğer ucuna yüzbinlerce maske taşıyacak bir uçak olmuş. 

Bakalım a380 e yapılan bu modifikasyonlar onu göklerde tutmaya yetecek mi? 

Take Off Channel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler

Emirates A380’leri Gökyüzüyle Buluşuyor

Take Off Channel x 14 Temmuz 2020, Salı

Emirates A380 operatörleri arasında en büyüğü. Ve pandemi dolayısıyla Emirates A380 filosu da aylardır tamamen yerde yatıyor. Maliyet/fayda açısından bakıldığında A380, havayollarına bizim gözümüze geldiği kadar cazip gelmemeye başladı. Fakat tüm dünyada havayolları Airbus A380’leri tek tek emekli ederken Emirates tarafından yapılan açıklamalarda 2022 yılında tekrar uçacakları söylendi. Ve aylar sonra Emirates yarın A380’leri gökyüzüyle […]

Devamını Oku...

Airfrance ve Lufthansa A380’leri

Take Off Channel x 30 Haziran 2020, Salı

Bu devasa kuşlar yanlış zamanda yanlış yerde olmanın en bariz örneklerinden. Eğer 5 yıl önce birisi bana gelip Airbus A380 bir kaç yıl sonra tekrar uçmamak üzere yere inecek deseydi ona inanmazdım. Geldiğimiz noktada ise Airbus A380 tekrar uçabilecek mi onu konuşur hale geldik. Bir twitter kullanıcısının çekip paylaştığı fotoğraflarda İspanya’da bulunan Teruel Havalimanı’nda storage […]

Devamını Oku...

Emirates İlk A380’i Emekli Etti

Take Off Channel x 13 Haziran 2020, Cumartesi

Emirates geçtiğimiz hafta içerisinde ilk a380 uçağını filodan çıkarttı ve emekli etti. Daha önce şirketin yönetiminden yapılan açıklamada tüm filonun en az 2 yıl daha uçacağı bilgisi verilmişti. A6-EDB Kuyruk tesciline sahip A380 12 yıldır Emirates filosunda görev yapıyordu. Diğer uçaklar için yedek parça görevi görebileceği ya da kiralama sonunda iade edilebileceği konuşuluyor. Uçakların ağır […]

Devamını Oku...

takeoffchannel#Instagram