Uçağın Kapısı Havada Açıldı

Take Off Channel x 26 Mayıs 2023, Cuma

Uçuş güvenliği açısından en çok dikkat edilen konulardan bir tanesi de acil çıkış kapıları ve uçak kapılarındaki acil tahliye kaydıraklarıdır.

Bugün Asiana Airlines’a ait bir Airbus A321 uçağının inişe dakikalar kala soldan 3. Kapısı bir yolcu tarafından açıldı ve uçakta korku dolu anlar yaşandı.

Foto: @JacdecNew via Twitter

Boeing 737 uçağında çektiğimiz videoda uçak teknisyeni bizlere; havadayken kabin ve dış ortam basınç farkı ve kapılarda bulunan kilitler sebebiyle uçak havadayken kapısının açılmasının normal şartlarda imkansız olduğunu iletmişti.

Bugün ki olayın ardından hepimiz bunun Airbus A321’de nasıl meydana geldiğini ve Boeing’lerde olduğu gibi kapıların havada açılmasını engelleyen çeşitli uçuş kilitlerinin Airbus’ta da olup olmadığı merak ettik.

Kapının açılmasıyla alakalı olarak tutuklanan yolcunun sarhoş olmadığı ve ifadesine göre “ben sadece kumanda koluna dokundum ve kapı açıldı” dediği söyleniyor. Ama ne olursa olsun uçağın kapısının havada açılması uçuş güvenliği açısından kabul edilebilir değil. Ayrıca belirtilen kapının kolunun bariz şekilde tutularak yukarıya doğru kaldırılması gerekiyor. Yine de havada açılması büyük bir tehlike.

Bazı izleyenlerin aklına ilk gelen, uçağın gidiş istikametine doğru açılan kapının rüzgara nasıl karşı koyduğu oldu ancak Airbus kapıları slide otomatik patlayacak şekilde Armed pozisyonuna getirildiyse kapı kolunun kaldırılmasıyla birlikte kapı pnömatik destekle beraber açılıyor. Aşağıdaki videoda ilgili kapının açılışını görebilirsiniz.

Yere 800- 650 ft kala yapıldığı söylenen bu olayda uçağın hızına bu sistem karşı koyabilir ve kapıyı açabilir. Burada en çok dikkat edilmesi gereken nokta bu güvenlik açığına neyin sebep olduğu ve kapının açılmasına izin verdiğidir.

Kullanım kitapçıkları, bakım kılavuzları ve yayınlanan güvenlik bilgilendirmelerinde bu kapıların sadece uçak yerdeyken ve basınç eşitlendiğinde açılacak şekilde tasarlanmış olduğu söyleniyor.

Uçak kapı açıldıktan sonra dakikalar içerisinde piste teker koydu ve inişini başarıyla gerçekleştirdi. Ancak bir çok yolcu kuvvetli hava akışı nedeniyle nefes almakta zorlandı ve hastaneye kaldırıldılar.

Ayrıca fotoğraflarda uçağın kapısının açılmasıyla birlikte acil durum kaydırağının da açıldığı ancak hava direncine karşı koyamayıp yerinden ayrıldığı anlaşılıyor.

Olayın olduğu Airbus A321-200 11 yaşında ve de kuyruk numarası HL8256

Detaylar gelmeye devam edecek.

Take Off Channel

Take Off Channel sizlere havacılık ve seyahat alanında orijinal içerikler üreten bir kanaldır. Genel koordinatörlüğünü Cihan Akgün'ün yaptığı Take Off'ta hem keyifli vakit geçirmenizi hem de bilgi almanızı sağlayacak onlarca video sizleri bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler

Emirates A380’leri Gökyüzüyle Buluşuyor

Take Off Channel x 14 Temmuz 2020, Salı

Emirates A380 operatörleri arasında en büyüğü. Ve pandemi dolayısıyla Emirates A380 filosu da aylardır tamamen yerde yatıyor. Maliyet/fayda açısından bakıldığında A380, havayollarına bizim gözümüze geldiği kadar cazip gelmemeye başladı. Fakat tüm dünyada havayolları Airbus A380’leri tek tek emekli ederken Emirates tarafından yapılan açıklamalarda 2022 yılında tekrar uçacakları söylendi. Ve aylar sonra Emirates yarın A380’leri gökyüzüyle […]

Devamını Oku...

Airbus A320 Gerçek Uçak Simülatörü

Take Off Channel x 21 Ağustos 2020, Cuma

Kokpitte oturup gerçek bir uçuş deneyimi yaşamak için pilot olmanıza gerek yok 🙂 İstanbul Anadolu Yakasında bulunan simülatör merkezinden randevu alarak siz de benim gibi pilot koltuğuna oturabilir ve koca bir Airbus uçağına gerçeğe yakın şekilde hükmedebilirsiniz. Sabiha Gökçen Havalimanı 24 Pistinden kalkarak adalar üzerinden soldan tam bir meydan turu yaparak tekrar 24 pistine iniş […]

Devamını Oku...

Singapore Airlines Airbus A350 İnceleme!

Take Off Channel x 27 Haziran 2020, Cumartesi

Airbus A350 Türkiye’de henüz yok ama Singapur Havayolları her hafta İstanbul’a düzenli tarifeli uçuşlar yapıyor. Şu anda pandemi dolayısıyla yolcu yok ama kargo yükü hafife alınmayacak kadar fazla. Türkiye’ye 33 Yıldır Uçuyor Genel olarak Singapur Airlines Türkiye’ye 33 yıldır uçuyor ve hiç ara vermemiş. 2010 dan önce aktarmalarla yapılan uçuşlar sonrasında direkt uçuş haline gelmiş.  […]

Devamını Oku...

takeoffchannel#Instagram