İstanbul Havalimanı Yardımların Lojistik Merkezi Oldu

Take Off Channel x 10 Şubat 2023, Cuma

Ülkemiz, Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen ve 10 ilimizi yerle bir eden deprem felaketinin yaralarını sarmaya çalışırken, İGA İstanbul Havalimanı dünyanın dört bir yanından ulaştırılan yardımların lojistik merkezi oldu.

İstanbul Havalimanı Yardımların Lojistik Merkezi Oldu

Farklı coğrafyalardan gelen ulusal ve uluslararası kurtarma ekipleri ve gönderilen ekipmanlar için İGA İstanbul Havalimanı, ulaşım ve ulaştırmada küresel aktarma merkezi görevi üstlendi.

İstanbul Havalimanı Yardımların Lojistik Merkezi Oldu

56 Ülkeden 6.479 Personel Sahada

Felaketin yaralarını sarabilmek için uluslararası bir seferberlik harekâtına dönüşen yardım çalışmaları doğrultusunda İGA İstanbul Havalimanı, söz konusu deprem yardımlarını AFAD’ın koordinasyonu altında afet bölgelerine sevk ederek ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor.

İstanbul Havalimanı Yardımların Lojistik Merkezi Oldu

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki depremin ardından ise 75 ülkenin arama kurtarma ekipleriyle beraber sahada olduğu açıklandı. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanlığı’nın verdiği bilgilere göre, şu ana kadar 95 ülkenin ve 16 uluslararası kuruluşun da Türkiye’deki afet felaketi için yardım teklifinde bulunurken, 56 ülkeden 6 bin 479 personelin de sahada olduğu bildirildi.

İGA insani yardım aktarma merkezi görevi görüyor

Deprem bölgesi için uluslararası yardımı da içeren dördüncü seviye alarm ilan edilmesinin ardından, Azerbaycan, Çin, İspanya, İtalya, Yunanistan, Singapur, Kuzey Makedonya, Rusya ve Japonya gibi bir çok farklı ülkenin afet bölgelerine ve depremzedelere gönderilmek üzere yolladığı insani yardım İGA İstanbul Havalimanı’na ulaştırıldı.

İstanbul Havalimanı Yardımların Lojistik Merkezi Oldu

Türkiye’nin son yüzyılın en yıkıcı ve en şiddetli iki büyük depremi arasında gösterilen çok büyük bir felaketi art arda yaşadığını dile getiren İGA İstanbul Havalimanı CEO’su Kadri Samsunlu, asrın felaketi şeklinde nitelendirebilecek bu acı tecrübede hızla organize olunduğu kadar yurt dışından gelen yardımların da ülkemize umut olduğunu ifade etti.“Havalimanımız böylesi bir afet döneminde ülkemiz için adeta bir yaşam koridoru görevi üstlendi. Gerek yakın coğrafyamızdan gerekse dünyanın dört bir yanından buraya ulaştırılan destekler Türkiye’mizin yalnız olmadığını bizlere gösterirken, iyiliğin dilinin aslında bir olduğunu da hep birlikte tecrübe etmiş olduk. Bu vesileyle bizlere yardım elini uzatan tüm ülkelere çok teşekkür ediyorum diyen Samsunlu, en büyük temennilerinin ise Türkiye’nin ve dünyanın bir daha böylesine büyük acılar yaşamaması olduğunu dile getirdi.

Take Off Channel

Take Off Channel sizlere havacılık ve seyahat alanında orijinal içerikler üreten bir kanaldır. Genel koordinatörlüğünü Cihan Akgün'ün yaptığı Take Off'ta hem keyifli vakit geçirmenizi hem de bilgi almanızı sağlayacak onlarca video sizleri bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler

Hatay Havalimanı Pistinde Son Durum

Take Off Channel x 11 Şubat 2023, Cumartesi

Kahramanmaraş merkezli depremlerde aldığı ağır hasar sonrası kullanılamaz hale gelen ve tüm uçuşların durdurulduğu Hatay Havalimanı pistindeki tahribatın onarılması tamamlanıyor.

Devamını Oku...

İGA CEO’su Kadri Samsunlu, Havalimanı’nda Yaşananları Anlattı

Take Off Channel x 27 Ocak 2022, Perşembe

İGA CEO’su Kadri Samsunlu, Havalimanı’nda Yaşananları Anlattı

Devamını Oku...

SİNGAPUR HAVAYOLLARI, TÜRKİYE’DE 35. YILINI KUTLADI

Take Off Channel x 30 Ekim 2022, Pazar

İstanbul Atatürk Havalimanı’na ilk uçuşu 29 Ekim 1987’de gerçekleştiren Singapur Hava Yolları, Singapur ile Türkiye arasındaki operasyonlarının 35. yıl dönümünü kutluyor. 1 Aralık 2019 tarihinden itibaren Airbus A350 ile İstanbul uçuşlarını yapan Singapur Hava Yolları geçmiş yıllarda sırasıyla Boeing 747-SUD, B747, B772, B773 modelleriyle sefer düzenlemişti. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99. yıldönümüne denk gelen bu özel günde, […]

Devamını Oku...

takeoffchannel#Instagram