SATILIK ULTRA LÜKS BOEING 747-8

Take Off Channel x 14 Temmuz 2020, Salı

Boeing 747 üretimine son veriliyor söylentileri çıktı ama hiç üzülmeyin, Son derece lüks bir krallara layık bir boeing 747 almak için halen şansınız var 🙂 

Qatar kraliyet ailesinin satmaya karar verdiği bu ultra lüks 747-8 bugün ki blog konumuz.

Piyasadaki en pahalı olmasa da, en pahalı ve gösterişli uçaklar arasında yapılmış en inanılmaz lüks uçaklardan biri.

A7-HBJ BOEING 747-8
A7-HBJ BOEING 747-8

Toplam uçuş süresi 1000 saat civarında olan bu uçak neredeyse hiç kullanılmamış desek yeridir. Böyle bir uçak için 1000 saat hiç bir şey. 

Peki Bu Satılık 747-8’in Özellikleri neler?

Ana Yatak Odası

Boeingten 2012 yılında alındı ama qatar uçağı kabini boş olarak aldı. Uçak daha sonra hemen Bu resimlerde gördüğümüz lüks kabinin yapılması için basele gitti ve 3 yıl sonra 2015 te Doha’ya teslim edildi. 

747-8 Ana Yatak Odası
Ana Yatak Odası

Uçağın kuyruk tescilini merak ediyorsanız hemen söyleyeyim. A7-HBJ kuyruk tesciline sahip olan bu uçak sadece 1069 saat uçmuş. 

Bunu da şöyle karşılaştırabiliriz mesela 2019 yılında uçmaya başlayan bir çok uçak 2020 yılına gelindiğinde 1 yılda ortalama 2500-3000 saat arasında bir uçuş saatine sahip oluyor. 

Yani uçak çok fazla uçmamış. 

747-8 Oturma Odası
Oturma Odası

Bu uçağı 2 yatak odalı bir ev olarak kullanabilirsiniz. Bir ana yatak odası bir de misafir yatak odasına sahip bu yatak odalarının 2 si de kendi banyosuna sahip olmakla beraber uçak genelinde 9 tane daha tuvalet var ve resimlerde her yerde gözümüze çarpan altın rengi veya gerçek altın kaplama dekorasyon oldukça dikkat çekici. 

747-8 Merdivenler
Grand Stairs

Sıradan 747 lerden farklı olarak büyük merkezi bir merdiven uçağın ortasından üst kata çıkıyor ve oldukça zarif gözüküyor. Grand stairs diye adlandırmışlar bunu. 

Uçakta 89 yolcu için koltuk var ve ayrıca 14 mürettebat taşıyor. 89 yolcu çok gibi görünmesin normal bir yolcu uçağı olan versiyonu 3 sınıfta toplam 467 yolcu taşıyor. 

747-8 Üst Güvertesi

Uçakta 3 tane alt katta 2 tane üst katta olmak üzere 5 galley yani mutfak alanı bulunuyor. 

Ayrıca yolcu uçaklarında asla göremeyeceğimiz blue ray oynatıcılar ve 10 dan fazla büyük ekran televizyon bulunuyor. 

Uçakta bulunan bir geniş ekran televizyon

Toplantı odaları, çalışma ofisi, salonu vs her köşesi büyük bir özenle ve hiç bir masraftan kaçmadan dizayn edilmiş. 

Tüm bakımları zamanında yetkili serviste yapılmış. Son bakımı da 3 Haziran 2020’da yapılmış.

Bu uçak yapılırken ayrıca ısı ve ses yalıtımını üst düzeyde sağlayan malzemeler kullanılmış. 

Tabi ki ilanda yer almıyor ama bu uçakta füze savunma sistemi olduğunu bilmek için kahin olmaya gerek yok. Bu denli üst düzey bir uçakta birbirinden farklı güvenlik ve savunma sistemleri yer alması çok normal. 

Bu gelişmiş lazerli savunma sistemi güdümlü füzeleri başka yerlere doğru yönlendiriyor ve kendisini tehlikeden koruyor 

Bunun haricinde internetteki ilanına bakarsak evet internette ilanı var uçağın ama bu ilanda fiyatı yok Eğer linki ölmezse açıklamaya ilan kinkini bırakıyorum. Ciddi alıcılar arasın, boş muhabbet yapmayın demek istemişler. 

Ama normal standart bir 747-8 in fiyatı 418 milyon dolar olduğunu düşünürsek bu uçağın 1 milyar dolar civarında bir fiyatı olması sürpriz olmaz. 

Yani, dünyadaki en inanılmaz uçan saraylardan birine sahip olmayı ve işletmeyi göze alabilecek çok az kişi veya kurumdan biriyseniz, bu uçağı sakın kaçırmayın…

Take Off Channel

Take Off Channel sizlere havacılık ve seyahat alanında orijinal içerikler üreten bir kanaldır. Genel koordinatörlüğünü Cihan Akgün'ün yaptığı Take Off'ta hem keyifli vakit geçirmenizi hem de bilgi almanızı sağlayacak onlarca video sizleri bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler

Flap Nedir? Ne İşe Yarar?

Take Off Channel x 20 Nisan 2020, Pazartesi

Değerli arkadaşlar ve takipçilerim take off kanalına hoşgeldiniz. Bugunki video da hep beraber flap ne işe yarar, alametifarikası nedir ona bakacağız. Hazırsanız başlayalım… Eğer uçak yolculuğunuz esnasında acil çıkış kapısı yanına ya da kanat hizasına oturduysanız kanatlarda hareket eden bir takım parçalar olduğunu farketmişsinizdir.  Burada dipnot ekonomi sınıfında acil çıkış kapıları ve ön sıra genelde […]

Devamını Oku...

Pilotlar neden yakıt boşaltır?

Take Off Channel x 20 Nisan 2020, Pazartesi

Değerli arkadaşlar ve takipçilerim take off kanalına hoşgeldiniz. Bugunki video da hep beraber pilotların neden yakıt boşalttığına bakacağız. Tahmin ediyorum ki bir çoğunuz benim gibi havada yakıt boşaltma olayına şahit olmamışsınızdır. Ancak kanatlardan püskürtülen beyaz bir sıvı görürseniz paniğe kapılmayın uçağınız yakıt boşaltma işlemi yapıyordur. Peki pilotlar neden çevreye yakıt saçar ya da bu kadar […]

Devamını Oku...

Burhaniye Uçağı

Take Off Channel x 14 Temmuz 2020, Salı

Özellikle edremit ayvalık tarafına gidenler bu uçağı mutlaka görürler.  İzmir – Çanakkale sahil yolunda kenarda öylece duran ve araçları selamlayan bir DORNIER DO28 SKYSERVANT var. Uçağın şu anda bulunduğu yere koyulduğu tarih 2011. O günden beri tatilcileri ve yerel halkı selamlıyor. Model bu gerçek uçak Türk Hava Kurumu tarafından emekliye ayrıldı ve Balıkesir / Burhaniye […]

Devamını Oku...

takeoffchannel#Instagram